تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی:

ایجاد فرهنگ حفظ دست جمعی در تحقق هدف ملی تربیت ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن


حجت الاسلام محمدی تأکید کرد:تحقق هدف ملی تربیت ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن در جامعه نیاز به ایجاد فرهنگ حفظ دست جمعی به ویژه در خانواده دارد.
 به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورا، حجت الاسلام محمدی رئیس ستاد راهبری طرح ملی قرآن کشور و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در آیین اختتامیه طرح ملی بشارت ۱۴۵۲ با بیان اینکه ما زمانی می توانیم به که مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد دست پیدا کنیم که گفتمان و فرهنگ حفظ قرآن کریم را در بین خانواده ها ایجاد نماییم و این امر با ایجاد فرهنگ حفظ دست جمعی قرآن کریم محقق می شود.
محمدی اظهار کرد: با در اختیار داشتن سند جامع طرح ملی حفظ قرآن و نیز پشتیبانی از طرح که از سوی رسانه ملی و نهادهایی که می‌توانند در ایجاد سازو کار حفظ قرآن فعال باشند، می‌توانیم به دستیابی به این هدف امیدوار باشیم
وی با اشاره به اینکه دستگاه هایی که مخاطب دارند در تحقق نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ باید پیش گام باشند افزود: وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، وزارت ارشاد و سازمان اوقاف که دارای مخاطبان زیادی هستند در تحقق این طرح نقش محوری و اساسی دارند و پیشتاز این عرصه هستند.
وی با تاکید بر ضرورت بهرگیری از تمام ظرفیت های موجود در تحقق این طرح افزود: نقش رسانه ملی در این راستا مهم و اساسی است و اگر این رسانه بخواهد می تواند نقش بزرگی را در تحقق این طرح ایفا کند. وی با تقدیر از نقش موثر شبکه قرآن و رادیو قرآن در تحقق طرح ملی تربیت حفظ قران کریم و انتقاد از نقش کم رنگ سایر شبکه ها افزود: سایر شبکه های رسانه ملی در زمینه تحقق طرح ملی حفظ قران قدمی برنداشته اند و متاسفانه برخی از شبکه تنها چند دقیقه برنامه در شبکه های خود داشته اند. رئیس ستاد راهبری طرح ملی قرآن کشور در ادامه بیان کرد: البته به جز شبکه‌هایی از رسانه ملی همچون شبکه قرآن و معارف سیما، رادیو قران و شبکه رادیوی معارف، باید گله‌ خود را از سایر شبکه‌های رسانه ملی که قدم جدی در راستای طرح ملی بشارت ۱۴۵۲ بر نداشته‌اند را اعلام کنم؛ چرا که قرار بر این بود تا همه شبکه رسانه ملی با قوت در اجرای طرح ۱۴۵۲ حضور داشته باشند که متأسفانه این شبکه‌ها تنها در حد چند دقیقه به اجرای برنامه پرداختند.
وی با بیان اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب صرفا بر روی حفظ قرآن کریم نیست بلکه باید به تدبر، فهم و عمل به قرآن هم توجه شود، گفت: روخوانی، روان‌خوانی و زیباخوانی تنها جنبه لفظی و ترجمه، مفاهیم و معارف الهی جنبه معنایی قرآن است که به این دو با هم باید توجه شود.
محمدی با اشاره به اینکه به فرموده مقام معظم رهبری، حفظ قرآن تنها هدف نیست، تصریح کرد: حفظ قرآن مقدمه تدبر، تدبر مقدمه فهم و فهم مقدمه عمل به قرآن است. قرآن کریم دارای دو جنبه مختلف لفظی شامل روخوانی، روان‌خوانی و زیبا‌خوانی و نیز جنبه معنای شامل ترجمه، مفاهیم و معارف الهی است و حلقه ارتباط بین این دو جنبه حفظ قرآن است رئیس ستاد راهبری طرح ملی قرآن کشور گفت: هر کس متمسک به حفظ قرآن شد، به طور طبیعی تمامی جنبه‌های کلام الله مجید را به دست آورده و ارتباط معنای با قرآن کریم برقرار می‌کند و تأکید مقام معظم رهبری جهت تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم در حقیقت دستیابی به همین ارتباط جامع با قرآن است.
محمدی با اشاره به اینکه حفظ قرآن یکی از کلیدی‌ترین نکات برای اصلاح زیر ساخت‌های فرهنگی در جامعه است، تصریح کرد: عملیات به خاطر سپردن آیات در ذهن به معنی حفظ است، به عملیات انتقال مفاهیم از ذهن به قلب حمل قرآن اطلاق می­شود و جاری ساختن مضامین و معارف در جوارج همان عمل به قرآن است. وی ادامه داد بر این اساس همه ما در ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم به دنبال این هستیم که حافظ حامل عامل به قرآن داشته باشیم و به نقطه‌ای دست پیدا کنیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن تأکید دارند.
این مدرس قران با اشاره به مثلث سه ضلعی قرآن، نهج­البلاغه و صحیفه­های پیامبر و ائمه بر لزوم توجه و حفظ این معارف تأکید کرد و افزود: مقام معظم رهبری به ختم دائمی نهج البلاغه در کنار ختم قرآن کریم تاکید دارند و ما باید فرهنگ نهج البلاغه خوانی را در راستای گسترش مفاهیم و تفسیر قرآن ترویج و گسترش دهیم.
رئیس ستاد راهبردی طرح ملی قرآن کشور در پایان خاطرنشان کرد: اصلاح زیرساخت‌های فرهنگی کشور در انس و ارتباط با قرآن کریم و عمل به مفاهیم و دستورات آن است.
محمدی با اشاره به اینکه پشتیبانی رسانه ملی در عملیات فرهنگ‌سازی حفظ قرآن بسیار نقش‌آفرین است، افزود: وزارت آموزش و پرورش نیز با توجه به دارا بودن ۱۳ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون فرهنگی می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در این زمینه داشته باشد. همچنین سازمان اوقاف نیز با توجه به ظرفیت عظیم بقاع خود که بالغ بر ۵ هزار بقعه در کشور و نیز تخصیص مناسب بودجه می‌تواند نقش‌آفرینی موثری داشته باشد
وی با اشاره به اینکه سایر نهادهای قرآنی مانند معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، سازمان دارالقرآن الکریم، حوزه علمیه، بسیج، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و ... نیز در اجرای این طرح ملی بسیار نقش‌آفرین خواهند بود، گفت: آنچه که در حلقه سوم دستیابی به تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن مد نظر است این است که همه دستگاه‌‌های اجرایی باید در این رابطه به صورت گسترده اقدام کرده و آن را توسعه دهند
محمدی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از طرح ملی ۱۴۵۲ اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان گذشته به مقام معظم رهبری وعده دادیم که تلاش کنیم تا ۵ میلیون حافظ جزء سی قرآن کریم در این سال تربیت شوند که خوشحال هستیم که اعلام کنیم طبق اعلام نهادهای مختلف به ویژه آموزش و پرورش که به تنهایی بالغ بر دو و نیم میلیون نفر را تحت پوشش طرح قرار داد و نیز با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادها، به رقم قابل توجهی در این رابطه دست پیدا کردیم
وی با اشاره به اینکه اگر جمهوری اسلامی بتواند فرهنگ حفظ را در خانواده‌ها نهادینه کند، می‌تواند به سوی تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم گام بردارد، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تربیت ۱۰ میلیون حافظ کل قرآن را مد نظر دارند و ما امیدواریم که بتوانیم با همکاری نهادهای مختلف به ویژه نهادهایی مانند وزارت آموزش و پرورش و ... که دارای جمعیت نظام‌مند هستند، در این مسیر به خوبی گام برداریم.
كد خبر:43177
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1398/01/21