تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد:

از راهبردهای فراگیر شدن فرهنگ قرآنی و در نهایت تحقق آرمان‌های نظام اسلامی افزایش حافظان وحی است.


سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: توسعه این فرهنگ به معنای تعمیم و تعمیق ایمان، شناخت و ارتباط و انس با قرآن و عمل به آموزه‌های قرآن توسط آحاد جامعه و مسئولان نظام است.
 به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در آیین اختتامیه طرح ملی بشارت ۱۴۵۲ با بیان اینکه تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در گرو فراگیر شدن فرهنگ قرآنی در سطوح مختلف جامعه است گفت توسعه این فرهنگ به معنای تعمیم و تعمیق ایمان، شناخت و ارتباط و انس با قرآن و عمل به آموزه‌های قرآن توسط آحاد جامعه و مسئولان نظام است.
وی ادامه داد: تحقق این مهم مستلزم تعلیم قرآن به همه افراد جامعه است و ترویج فرهنگ حفظ قرآن و افزایش تعداد حافظان کلام وحی در کشور، یکی از مهم‌ترین راهبردها در این تعلیم است تا آنجا که معصومین(ع) برای حافظان جایگاهی والا قائلند و درجات بهشت به تعداد آیه‌های قرآن معرفی شده است.
بطحایی تصریح کرد: از سوی دیگر توجه به شیوه تعلیم در منویات مقام معظم رهبری نسبت به اهمیت حفظ قرآن و تصریح ایشان بر ضرورت وجود حداقل ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن در کشور می‌تواند اهمیت توجه به این راهبرد را گوشزد کند. دستیابی به این هدف نیازمند همت و اراده ملی و برنامه‌ریزی صحیح و ایجاد نهضت ملی در این زمینه است. نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن، اصول، رویکردها، راهبردها و اقدامات اجرایی لازم برای تحقق مطالبه مقام معظم رهبری در دستگاه تعلیم و تربیت کشور را تبیین کرده است. این نهضت ملی با نگاه سلسله‌مراتبی ذیل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن تعریف می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بحمدالله امروز جامعه تعلیم و تربیت با قرآن و معارف قرآنی مأنوس شده‌اند. البته ما به این قانع نیستیم؛ ما معتقدیم همه جامعه دانش‌آموزان و فرهنگیان باید با قرآن ارتباط برقرار كنند، بتوانند قرآن را بخوانند، بتوانند قرآن را بفهمند، بتوانند در قرآن تدبر كنند. با اعتقاد به اینکه عمل به قرآن، اساس و محور احیاء قرآن است و مسئله به تلاوت و خواندن و این‌ها ختم نمی‌شود، باید فكرمان را قرآنى كنیم، باید عملمان را قرآنى كنیم، باید قرآن را باور كنیم؛ قرآن را باور كنیم و وعده قرآن را وعده صدق و حق بدانیم.
وی ادامه داد: نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم از آغاز سال تحصیلی ۹۷ - ۹۸ و با هدف زمینه‌سازی انس با قرآن در كودكان و نوجوانان؛ تلاش جهت فرهنگ‌سازی مناسب و ارائه آموزش‌های لازم در چگونگی حفظ قرآن و همچنین، ایجاد انگیزه و رغبت جهت حفظ آیات و سوره‌های جزء ۳۰ قرآن كریم به صورت فراگیر و با همراهی نهادها و دستگاه‌های فرهنگی کشور عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور بین همه اقشار جامعه، به ویژه جامعه بزرگ فرهنگیان و دانش‌آموزان اجرا شد.
وی افزود: در چشم‌انداز ترسیم شده برای این نهضت و با اجرای دقیق آن، طی یک سال تحصیلی، ۱۰ درصد از دانش‌آموزان کل کشور با اولویت دوره ابتدایی اول و دوم حافظ جزء ۳۰ شده‌اند و در گام بعدی، ضمن تحت پوشش قرار دادن مابقی دانش‌آموزان، انتظار می‌رود این برنامه به دوره متوسطه اول و دوم نیز تعمیم داده شود.
بطحایی گفت: حفظ راهی برای قرائت مستمر و عمل به آیات قرآن است، لذا ضرورت دارد در برنامه‌های تربیت حافظ، به فهم قرآن کریم توجه ویژه شود. لذا كلیه ظرفیت‌های آموزش و پرورش برای ترویج و فرهنگ‌سازی حفظ قرآن به كار گرفته شده است و باتوجه به اینکه حافظان قرآن به اخلاق قرآنی آراسته می‌شوند، برنامه‌ریزی شده است در حمایت‌ها و تعاملات اجتماعی، حفظ قرآن بهترین فعالیت برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اخلاقی باشد.
وی ادامه داد: دستگاه تعلیم و تربیت علاوه بر اجرای نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ با اجرای طرح‌هایی چون طرح ملی حفظ نور، حفظ موضوعی آیات قرآن کریم و مسابقات قرآن، عترت و نماز در رده دانش‌آموزان و فرهنگیان و با فراهم کردن زمینه و فرصت لازم برای دانش‌آموزان و معلمان جهت حفظ قرآن کریم، تشویق و زمینه‌سازی برای آشنایی والدین با قرآن و شروع حفظ سنین ابتدایی، هدایت مدارس و مراکز دارالقرآن به ویژه مدارس ابتدایی برای برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های حفظ قرآن؛ ایجاد ساز و کارهای لازم جهت بهره‌مندی از ظرفیت مربیان سایر دستگاه‌ها و نهادهای هم‌سو؛ ارتقای جایگاه حفظ و حافظان قرآن در فرایندهای آموزشی، ارزیابی و ارتقاء دانش‌آموزان و معلمان در مدارس، مراکز دارالقرآن، دانشگاه فرهنگیان؛ حمایت از تولید محصولات محتوایی مورد استفاده در آموزش حفظ قرآن كریم؛ استفاده از ظرفیت گروه‌ها و تشکل‌های دانش‌آموزی برای تبلیغ و ترویج حفظ قرآن کریم گام در مسیر نورانی تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم نهاده است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش با همت جدی و با برگزاری نشست‌های تخصصی و همچنین برگزاری جلسات آموزشی و توجیهی اهتمام جدی در زمینه آموزش مجریان در سطح وزارت، ادارات کل، ادارات و مدارس داشته است. از تمام ظرفیت‌های اداری و رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی هر چه کامل‌تر این طرح در سطح مدارس استفاده شد که با استقبال چشم‌گیر و فراتر از انتظار دانش‌آموزان و فرهنگیان عزیز در سراسر کشور همراه شد، به گونه‌ای که در گام اول این طرح بیش از ۲ میلیون نفر از دانش‌آموزان و فرهنگیان در این طرح شرکت کردند . تأمین و توزیع محتواهای آموزشی تخصصی حفظ جزء ۳۰ ، راه‌اندازی پویش‌های حفظ قرآن کریم در فضای مدارس و فضای مجازی، ارزیابی و نظارت بر فرآیند اجرای طرح و تقدیر از فعالان این طرح نورانی بخشی از فعالیت‌های گسترده و اثربخش همکاران بنده در ستاد، ادارات کل، ادارات، مدارس و مراکز دارالقرآن در سراسر کشور بوده است که لازم می‌دانم مراتب قدردانی و قدرشناسی خود را نثار این بزرگواران کنم. همچنین، از همراهی اولیای محترم دانش‌آموزان صمیمانه تشکر می‌کنم و به همه اولیای گرامی که موفق به تربیت چنین فرزندانی شده‌اند، تبریک عرض می‌کنم.
بطحایی ادامه داد: نهضت ملی حفظ جزء ۳۰ یکی از بهترین جلوه‌های بروز وحدت و یکدلی و همصدایی دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و قرآنی کشور بود که به سهم خود از همراهی تمامی نهادهای همراه با دستگاه تعلیم و تربیت که در خلق این حماسه نورانی سهیم بوده‌اند، از شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران خاصه شبکه قرآن سیما نیز صمیمانه تشکر می‌کنم.
وی گفت: امیدوارم به فضل الهی و عنایات ائمه اطهار(ع) آن‌قدر تلاش کنیم که مفاهیم قرآنی جزء مفاهیم رایج و گفتمان‌های عمومی دانش‌آموزان و فرهنگیان ما قرار بگیرد. ان‌شاءالله با همت و پشتکار همکاران گران‌قدرم در سراسر کشور، همراهی سایر نهادهای قرآنی و فرهنگی کشور و پشتکار اولیاء و دانش‌آموزان عزیز، شاهد گسترش هر چه بیشتر این طرح و بحث حفظ قرآن کریم در جامعه فرهنگیان و دانش‌آموزان باشیم.
بطحایی در پایان اظهار کرد: امیدواریم خداوند متعال به همه دست‌اندرکاران این نهضت عظیم نورانی اجر بدهد و کسانی که در این راه در طول سال‌های متمادی زحمت کشیده‌اند، خداوند آن‌ها را مشمول لطف و رحمت خود قرار بدهد. خداوند امام بزرگوار ما را که گشاینده این راه بود، با اجداد طاهرینش محشور کند و ان‌شاءالله با اهل قرآن در قیامت محشور کند؛ ما را هم انشاءالله از اهالی قرآن قرار بدهد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: کلیه ظرفیت‌های آموزش به کار گرفته خواهد شد که دانش‌آموزان به اخلاق قرآنی آراسته شوند.

 
كد خبر:43172
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1398/01/21