تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی:

طرح «دانشجو معلم قرآن»؛ مصداق جهاد قرآنی و موجب هویت‌بخشی اجتماعی به دانشجو


محمدی در اختتامیه 23 دوره طرح دانشجو معلم قرآن، این طرح را موجب هویت‌بخشی اجتماعی و فرهنگی به دانشجو دانست و گفت: این طرح را باید ازمصداق بارز جهاد قرآنی و جهاد فی سبیل‌الله دانست.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مراسم اختتامیه بیست‌و‌سومین دوره طرح دانشجو معلم قرآن، با حضور جمعی از مسئولان قرآنی از جمله حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مهدی قره‌شیخ‌لو، رئیس سازمان دارالقرآن، محمدجواد شوشتری، سرپرست سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، عصر یکشنبه ۱۸ شهریورماه در سالن جلسات سازمان قرآنی دانشگاهیان برگزار شد.
در ادامه این مراسم، نوبت به سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه قرآنی رسید. وی در ابتدا گفت: زمانی که این طرح آغاز به کار کرد، نگران بودم که این طرح نیز مانند بسیاری از طرح‌های دیگر با شور و شوق شروع می‌شود و بعد هم ادامه پیدا نمی‌کند، اما وقتی که دیدم دوره‌ها تکرار شد، به آن امیدوارتر شدم و از این‌که امروز در چهارمین سال، جمعیت ۱۰۰۰ نفر تحت آموزش را می‌بینیم، من را نیز بسیار امیدوار کرد، از این جهت که می‌توان طرح‌هایی را دنبال کرد که به نتیجه مطلوب برسد.
وی تصریح کرد: مدیران این طرح‌ها، پس از چند دوره برگزاری ممکن است که نسبت به اهمیت آن دچار نوعی بی‌انگیزگی شوند، اما در مورد این دوره باید بگویم که ثبات مدیریتی قابل تحسینی داشت و همکاران خوبی که از سازمان دارالقرآن به کار ورود کردند، حکایت از انگیزه خوب و سازمان‌دهی مناسب در جامعه قرآنی است که تضمین تداوم این طرح را رقم زده است.
محمدی در ادامه افزود: قرآن کلام خود خدا است، بدون شک روزی که خدا انسان را آفرید و اراده کرد که انسان را تحت تربیت خود قرار دهد و فلسفه خلقت را محقق کند، بسته هدایتی برای او در نظر گرفت که این بسته در لوح محفوظ آمد، چون حقیقت آن نوری بود و امکان تماس با آن برای همه فراهم نبود، چراکه قرآن نیز می‌فرماید «جز مطهران آن را لمس نمی‌کنند». از طرفی تعداد اینها نیز بسیار اندک است، لذا چون موضوع هدایت ناس بود، خداوند اراده کرد کاری کند که مردم با این بسته تماس بگیرند و خودشان آن را بازآفرینی کنند.
محمدی گفت: در بخش دانشگاه‌پژوهی ضعف داریم، اگر در بخش دانشگاه‌پژوهی ورود کنیم، می‌بینیم که رسالت و نقش آفرینی که دانشجو در عرصه فرهنگی دارد، از نقش اولیه خودش بالاتر است، این طرح دانشجو معلم موجب هویتبخشی اجتماعی و فرهنگی به دانشجو می‌شود، لذا فوق‌العاده مهم است.
وی در ادامه افزود: این طرح از آن طرح‌های خاص است و اگر موفق عمل کند و جای خودش را باز کند، منشا تحولات فرهنگی در حساس‌ترین نقطه یعنی دانشگاه خواهد بود، البته خیلی آرام حرکت کرده‌ایم، ولی این نشان از استواری ما است، ولی خواهش می‌کنم یک جهش به لحاظ کمی نیز داشته باشیم.
محمدی بیان کرد: مصداق بارز جهاد قرآنی، همین طرح دانشجو معلم قرآن است. قبل از هر جهادی هجرت است، هجرت‌هایی که شکل می‌گیرد و معلمان به محیط‌های دیگر می‌روند و آموزش می‌بینند، مصداق جهاد قرآنی و جهاد فی سبیل الله است. لذا به نظر بنده تحقق آموزه‌های بیش از یک سوم قرآن کریم در اجرایی‌سازی این‌طور طرح‌ها است که می‌تواند آیات جهادی را به منصه عمل بگذارد.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه به مسئله الزامات این طرح برای آینده پرداخت و گفت: اولین چیز مهم، ابتناء بر مطالعه و تحقیق است. هر کاری که تا الآن صورت گرفته، خوب است، اما در کنار آن باید مطالعاتی که صورت گرفته، بازخوانی شود. همچنین یکی از نکاتی که باید روی آن تأکید کرد، حفظ قرآن است، اگر فرد به حفظ قرآن بپردازد، یقینا این کار موجبات انس بیشتر او با قرآن می‌شود و قهرا به سمت عمل نیز پیش خواهد رفت.
وی بیان کرد: دومین بحث، طراحی مطابق استانداردهای علمی است، سومین مسئله تعریف چارچوب‌ها برای دانشجویان است، به این معنا که باید برای هر گروه از دانشجویان اعم از مهندسی و ... یک برنامه مجزا و مناسب داشت و نکته آخر ورود به عرصه آموزش مهارت‌های هنری در این طرح است. همه این کارهایی که صورت گرفته، خوب است، اما تا ما قرآن را در قالب هنری عرضه نکنیم و دانشجو را در این‌ها جذب نکنیم، خیلی نمی‌توانیم بگوییم که موفق هستیم، قرآن با معارف در عقل نفوذ می‌کند و با هنر در قلب‌ها، شما باید همزمان در محیط دانشگاهی کاری کنید که هم عقل تحت تاثیر قرار گیرد و هم قلب مخاطبان. یکی از مباحث نیز زیباخوانی است که بسیار مهم است و باید به این سمت حرکت کنیم که هنرمند قرآنی نیز تربیت شود و ظرفیت هنری قرآنی‌ها نیز استخراج شود و در یک کلام باید یک معلم جامع را تربیت کنیم.
كد خبر:42323
منبع خبر:خبرگزاری ایکنا
تاريخ خبر:1397/06/20