تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


ابلاغ طرح ملی حفظ جزء سی با محوریت طرح بشارت 1452 صدا و سیما

به کلیه دستگاهها و نهادهای دولتی، عمومی و مردمی کشور


ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم بر اساس زمان معین شده در سند،اولویت فعالیت قرآنی نهادها و مؤسسات بر مبنای حفظ جزء سی اُم قرآن در سال 97 را به دستگاه ها و نهادها ابلاغ نمود.
به گزارش روایط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، با توجه به  تصمیم ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در تعیین نظام حفظ قرآن بر اساس زمان­بندی تعیین­شده در سند، مقرر شد حفظ جزء سی­اُم قرآن در سال 97 اولویت فعالیت قرآنی نهادها و مؤسسات قرار گیرد. لذا طرح ملی حفظ جزء سی قرآن با محوریت طرح بشارت 1452 صدا و سیما به شرح زیر پیگیری می­شود:
  1. محتوا: در دو بخش حفظ و مفاهیم اجرایی می­شود:
الف حفظ
  1. دوره اول: حفظ سوره مبارکه ناس تا سوره مبارکه زلزال
  2. دوره دوم: حفظ سوره مبارکه طارق تا سوره مبارکه بینه
  3. دوره سوم: حفظ سوره مبارکه نبأ تا سوره مبارکه بروج
ب‏- مفاهیم: کتاب درسنامه حفظ و مفاهیم جزء سی قرآن کریم در ستاد تهیه شده و از طریق سامانه­های مرتبط در دسترس قرار خواهد گرفت.
  1. ثبت­نام: کلیه علاقمندان می­توانند در اپلیکشن­ طرح ثبت­نام کرده و در مسابقات مختلف و آزمون‌های طراحی شده شرکت کنند.
  2. آموزش: به منظور استفاده حداکثری علاقمندان از برنامه­های آموزشی توافق­شده، روزانه حداقل هفت ساعت آموزش از شبکه های مختلف ضبط و پخش گردد. مؤسسات قرآنی مردمی با استفاده از مربیان باتجربه خدمات آموزشی ارائه خواهند کرد. دستگاه­ها نیز می­توانند از این ظرفیت مردمی جهت آموزش کارکنان و خانواده محترمشان بهره جویند.
دستگاه­هایی که نیازمند تربیت سرمایه انسانی خود به عنوان مربی حفظ هستند می­توانند با هماهنگی مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه نسبت به معرفی واجدین شرایط دوره­های تربیت معلم اقدام کنند.
  1. نظام تشویق­ها: به منظور حضور میلیونی مخاطبین محترم با همکاری و همراهی خیرین، واقفین و نهادها هزاران جایزه منظور شده که بر اساس جدول امتیازبندی پیوست با قید قرعه تقدیم منتخبین خواهد شد. هدیه معنوی برگزیدگان یک مصحف اهدایی آستان امام هشتم امام رئوف خواهد بود. از جوایز برجسته مادی این طرح خودروی ملی است.
علاوه­بر این لازم است دستگاه­ها متناسب با مقدورات خود نسبت به تشویق و ترغیب جامعه هدف اقدام­ ­کنند و وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشویق کارکنان دولت برنامه­ریزی کند.
  1. نظام آزمون­ها: آزمون الکترونیکی حفظ و مفاهیم جزء سی با هماهنگی تمام دستگاه­ها، مؤسسات و مراکز قرآنی کشور در پایان هر فصل به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می­شود. آزمون ارزیابی عمومی حفظ جزء سی نیز به صورت گسترده توسط مؤسسات و نهادهای مجاز برگزار می­شود.
  2. تکالیف نهادها و مؤسسات
1. قرار دادن حفظ جزء سی به عنوان اولویت برنامه­های فرهنگی و قرآنی سال 97
2. ابلاغ طرح به واحدها و بخش­های زیرمجموعه و اطلاع­رسانی فراگیر به جامعه هدف
3. برگزاری کلاس­ها و دوره­های آموزش حفظ جزء سی با استفاده از ظرفیت­های مؤسسات مردمی
4. تشویق جامعه هدف به ثبت­نام و شرکت در مسابقات و آزمون­ها
5. تعامل با سازمان اوقاف و امور خیریه جهت تأمین مربی حفظ
6. پیش­بینی جوایز خاص علاوه­بر جوایز عمومی
7. ارائه گزارش نوبه­ای به ستاد راهبری طرح ملی­ حفظ قرآن و ارائه پیشنهادها جهت بهبود و ارتقا
 
 
كد خبر:42270
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1397/06/10


پیوست