تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در برنامه افق رادیوقرآن تأکید شد:

تشکیل شورا و تصویب منشور به منظور پیگیری لازم برای تحقق رهنمودهای رهبری در گسترش فرهنگ قرآنی بوده است.


حجت الاسلام محمدی دربرنامه "افق" مصاحبه با تحلیل منظومه معرفتی مطالبات قرآنی رهبری تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی را در جهت زمینه­ سازی و پیگیری تحقق رهنمودهای قرآنی معظم له برشمرد
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن با حضور در برنامه روز بیست و نهم اردیبهشت "افق" ، با اشاره به برنامه­ریزی­های صورت گرفته برای تحقق مطالبات قرآن مقام معظم رهبری، گفت: قبل از اینکه وارد مطالبات شویم باید ببینیم دیدگاه و منظر حضرت آقا در حوزه قرآن چیست تا ببینم منشا مطالبات از کجاست، اگر منشا آن را بدانیم حق می دهیم که ایشان در مقام راهبری جامعه اسلامی چنین مطالباتی را برای قرآن داشته باشند.
وی با بیان اینکه باید نگاهمان را به قرآن نو کنیم و تعریف جدید از قرآن داشته باشیم، ادامه داد: بعضی فکر می کنند قرآن کتابی است در کنار سایر کتاب ها و آن را بالاترین و برترین کتاب می دانند در حالی که این تفکر غلط است چراکه قرآن یک حقیقت وجودی دارد، تجلی علم الهی در عالم هستی است و جامع قوانین تشریع و تکوین عالم وجود می باشد.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه قرآن در مقام تنزیل دو تجلی لفظی و کتبی دارد، افزود: این حقیقت ناب که جامع قوانین تشریع و تکوین عالم وجود است برترین مخلوق خداست، در حالی که ما آن را به صورت یک کتاب در کنار بقیه کتاب ها می گذاریم.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: وقتی می آییم متن نظری مقام معظم رهبری را بازخوانی و بازبینی می کنیم، می بینیم حضرت آقا قرآن را به عنوان راهبرد فرد و اجتماع و آنچه که موجب انسجام امت اسلامی می شود، می دانند، ایشان وظیفه اصلی حکومت را هدایت جامعه به حیات طیبه قرآنی می شمارند و معتقدند حکومت آمده تا فقط مردم را به حیات طیبه قرآنی هدایت کند.
وی با بیان اینکه یکی از برجسته ترین مولفه ها در تحلیل گفتمان قرآنی مقام معظم رهبری نگاه راهبردی ایشان به قرآن و ماهیت فرهنگ آفرینی و تمدن سازی است، خاطرنشان کرد: از عالی ترین مطالبات حضرت آقا بحث تمدن سازی قرآنی است، این وظیفه حاکمیت است و دقیقا امتداد نظریه معرفتی امام راحل می باشد.
حجت الاسلام محمدی اظهار کرد: بر اساس این نگاه، تاکید بر انس فهم و تدبر در قرآن، گسترش حفظ و قرائت و هنر و فعالیت های قرآنی مقدمه لازم برای تربیت قرآنی فرد و جامعه است لذا تربیت قرآنی در ساختار جامعه قرآنی مقدمات برای اجرایی سازی کتاب مقدس است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تلاوت و حفظ قرآن برای هدایت جامعه اسلامی است و این نمی شود مگر این که هدف نهایی تحقق تربیت قرآن است، ادامه داد: مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه قرآنی ناظر به سه حوزه دانشی، حوزه عاطفی و بینشی و مهارتی است، در حوزه دانشی آموختن متن، زبان و فنون و فهم قرآن، در حوزه عاطفی گرامی داشتن و انس با قرآن و در حوزه مهارتی حفظ و تلاوت و تدبر و عمل و رفتار قرآنی در سطح فردی و اجتماعی را مطرح می کنند.
وی مقام معظم رهبری برای ترویج قرآن آثاری را تبیین کردند، تاکید کرد: آثار قرآنی شدن فردی و اجتماعی، حقیقت شناسی، دشمن شناسی، ایجاد امنیت روانی، عزت بخشی، ایستادگی و استحکام گزاره هایی است که رهبری برای تربیت قرآنی و جامعه سازی تبیین کردند.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه یک خلا مهم عدم ارتباط فرهنگ انس عمومی جامعه با قرآن است، گفت: بعضی از سران کشورهای عربی در ملاقات با حضرت آقا برای حرف های خود استنادات قرآنی آورده بودند، آقا فرمودند؛ من دوست دارم مسئولان قرآنی برای حرف های خود استنادات قرآنی بیاورند، این نکته مهمی است چراکه مدیری در ایران که یک دوره قرآن را فهم نکرده باشد و تفسیر ندیده باشد فاقد صلاحیت برای مدیریت در این حکومت است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: مگر ممکن است کسی در نظام جمهوری اسلامی مدیریت کند در حالی که اشرافیت کامل بر قرآن نداشته باشد، هر کسی در ایران مدیریت دارد چه وکیل و وزیر و استاندار و غیره همه تصمیم بگیرند در ماه رمضان رابطه خود را با قرآن چند قدم نزدیک تر کنند و یک دوره تفسیر بخوانند بعد می بینیم چقدر رفتارهای مدیریتی آنها تغییر می کند، نگاهشان به قرآن متحول می شود و برخورد با ارباب رجوع و نوع موضع گیریشان نیز متفاوت می گردد.
وی با بیان اینکه به طور مثال یک دیپلمات وقتی با گزاره های قرآنی آشنا باشد هیچ وقت در مذاکرات دچار رخوت نمی شود، خاطرنشان کرد: در حقیقت برپایی جمهوری اسلامی عمل به گزاره های قرآنی است لذا معتقدیم ایران پیشگام ترین کشور در عمل به گزاره های قرآنی است.
حجت الاسلام محمدی اظهار کرد: دومین عامل نیازمندی به فعالیت های قرآنی، نقش حکومت در بستر سازی فرهنگ قرآنی در سطح کشور است که از مظاهر آن تعلیم کتاب در دولت اسلامی می باشد، سومین عامل نیز توسعه فرهنگ قرآنی در کشور با نقش مرجعیت ایران در میان کشورهای اسلامی است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی ادامه داد: ایران به عنوان پرچم دار حکومت اسلامی جایگاه رفیعی در بین کشورهای اسلامی دارد بنابراین باید مرجعیت قرآن در کلیه معارف حاکم بر رفتارهایمان را حفظ کنیم و در این راستا نقش کلیدی و راهبردی داشته باشیم.
وی سومین عامل را اتخاذ رویکرد قرآنی و توسعه فعالیت های قرآنی در گستره بین الملی دانست و بیان داشت: این مساله برای مقابله با سیاست های استکباری و مدل سازی و سلیقه گری سازش کارانه و اسلام سکولار در جهان اسلام نقش مهمی ایفا می کند، نقشی که توسعه فرهنگ قرآنی در مقابله با مدل سازی اسلامی دارد نقش بسیار جدی است، بنابراین باید به فعالیت های قرآنی توجه کنیم و توسعه دهیم تا بتوانیم مدل های جدید را برای اداره جهان اسلام اتخاذ کنیم.
حجت الاسلام محمدی با اشاره به فهرست کلیاتی از مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه قرآن گفت: در حوزه قرآن سه حوزه کلان آموزش عمومی قرآن، حوزه پژوهش و آموزش عالی قرآن و حوزه تبلیغ و ترویج قرآن داریم که بر این اساس سه کمیسیون در شورای توسعه راه اندازی شده است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تلاوت قرآن اولین مطالبه در حوزه آموزش عمومی است، خاطرنشان کرد: باید در ماه مبارک رمضان در حوزه ارتباط با قرآن فرهنگ سازی شود تا در بقیه ماه ها زندگی خود را بر اساس آن سامان دهیم، در این راستا حضرت آقا بحث تلاوت و انس مشتاقانه همراه با تدبر و فهم را به قاریان سفارش کردند که اهتمام کنید به تلاوت تاثیرگذار و مطرح کردند که تلاوت استادانه همراه با فهم و تدبر باعث می شود مخاطب قلبش منفعل شود و تحت تاثیر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از مطالبات حضرت آقا در حوزه تلاوت تعلیمی کاربرد آموزش قرآن به کودکان است، اظهار کرد: تاکید ایشان به راه اندازی و گسترش جلسات استماع قرآنی نیز یکی دیگر از مطالبات است و اگر بتوانیم جلسات مردمی تلاوت، خانه های قرآنی و کرسی های تلاوت را توسعه دهیم منشا تدبر و انس در جامعه می شود.
حجت الاسلام محمدی با اشاره به تاکید رهبری بر تلاوت خوش آهنگ و تاثیرگذار تصریح کرد: بحث دیگر انس با قرآن است، انس با قرآن مانوس شدن با قرآن است و زمانی که در تلاوت فهم و عمل به اوج برسد، انس می شود، بنابراین اگر جامعه ای توانست قرآن را خوب بفهمد، عمل کند و اجرایی سازی کند درجه انس با قرآنش به ۱۰۰ رسیده است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه یک مساله فهم قرآن در آموزش عمومی و ترجمه قرآن برای درک معنا است، ادامه داد: تاکید حضرت آقا بر آموزه زبان عربی نشان می دهد که همه باید با زبان عربی آشنا شوند و تاکید کردند آموزش صرف و نحو مقدماتی برای فهم قرآن لازم است.
وی افزود: مقام معظم رهبری درباره پژوهش و آموزش عالی قرآن فرمودند آموزش علوم و فنون قرآنی، کتابت قرآن و تعلیم علوم انسانی در دانشگاه بر مبنای قرآن لازم است و در بحث تبلیغ و ترویج بر برپایی نمایشگاه قرآن که نماد تحقق تبلیغ و ترویج است و مسابقات قرآنی، هنرهای قرآنی، سبک زندگی قرآنی و تحقق جامعه قرآنی در عرصه بین الملل تاکید کردند.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه برای اجرایی سازی فرامین حضرت آقا تشکیل شورای توسعه یکی از راه ها بود، گفت: ارتقای ساختارها در دستگاه ها مانند وزارت علوم، بهداشت و آموزش و پرورش و ارشاد نیز در راستای مطالبات رهبری بوده است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به راه اندازی کمیته پیگیری مطالبات رهبری در شورای توسعه خاطرنشان کرد: این کمیته مطالبات را به روز تحلیل می کند و در دستگاه ها پیگیری می کند،
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: مگر ممکن است کسی در نظام جمهوری اسلامی مدیریت کند در حالی که اشراف کامل بر قرآن نداشته باشد، هر کسی در ایران مدیریت دارد چه وکیل و وزیر و استاندار و غیره همه تصمیم بگیرند در ماه رمضان رابطه خود را با قرآن چند قدم نزدیکتر کنند و یک دوره تفسیر بخوانند بعد می‌بینیم چقدر رفتارهای مدیریتی آن‌ها تغییر می‌کند، نگاهشان به قرآن متحول می‌شود و برخورد با ارباب رجوع و نوع موضع‌گیری‌شان نیز متفاوت می‌شود.
وی با بیان اینکه به طور مثال یک دیپلمات وقتی با گزاره‌های قرآنی آشنا باشد هیچ وقت در مذاکرات دچار رخوت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در حقیقت برپایی جمهوری اسلامی عمل به گزاره‌های قرآنی است، لذا معتقدیم ایران پیشگام‌ترین کشور در عمل به گزاره‌های قرآنی است.
محمدی اظهار کرد: دومین عامل نیازمندی به فعالیت‌های قرآنی، نقش حکومت در بسترسازی فرهنگ قرآنی در سطح کشور است که از مظاهر آن تعلیم کتاب در دولت اسلامی است. سومین عامل نیز توسعه فرهنگ قرآنی در کشور با نقش مرجعیت ایران در میان کشورهای اسلامی است.


كد خبر:41974
منبع خبر:رادیو قرآن
تاريخ خبر:1397/03/02