تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم :

مهجوریت قرآن در حوزه سبب مهجوریت کلام وحی در جامعه است


مراسم آیین رونمایی از سامانه ملی حفظ قرآن عصر دیروز 22 فروردین‌ماه باحضور دکتر مخبردبیرمحترم شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت‌الاسلام حمیدمحمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی حجت‌الاسلام حمید محمدی رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه کسی که حامل قرآن باشد از بدی‌ها دور است اظهار داشت: یکی از شاخص‌های جامعه اسلامی داشتن حافظ قرآن کریم است و همانطور که پیامبر اعظم(ص) فرمودند: برترین‌های امت من حاملان قرآن هستند.
حجت‌الاسلام و المسلمین حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سخنانی گفت: حفظ قرآن کریم دارای آثار زیاد فردی و اجتماعی زیادی است و به بیان پیامبر اکرم(ص) یکی از شاخص‌های بلوغ فرهنگی در جامعه است.
وی افزود: امر حفظ قرآن کریم یک امر عادی نیست و نه تنها منشاء برکات فردی و اجتماعی است،‌ بلکه یکی از راهبردی‌ترین اصولی است که جامعه با آن می‌تواند راه خود را پیدا کند و به توسعه فرهنگی دست یابد.
وی با بیان اینکه ما حفظ را اصل می‌دانیم اما مقدمه تدبر در کلام وحی نیز است خاطر نشان کرد: در گذشته حوزه‌های علمیه شرط حفظ قرآن را برای آموزش فقه و احکام داشتند که متاسفانه امروزه از آن غفلت شده و اگر قرآن در حوزه‌های علمیه مهجور شود در جامعه نیز مهجور خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تجلی خداوند بر بندگان در قرآن کریم نمود پیدا کرده است افزود: ما حافظ قرآن نیستیم بلکه قرآن حافظ ما است و باید بدانیم که گسترش حفظ قرآن عالی‌ترین فرهنگ در توسعه قرآن است.
حجت‌الاسلام محمدی تصریح کرد: دلیل اینکه مقام معظم رهبری به تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم اشاره فرمودند نقش‌آفرینی حفظ قرآن کریم در جامعه است. تلاوت و تفسیر در طرفی و حفظ قرآن در طرفی دیگر است چرا که حفظ نقطه عطف فرهنگ قرآنی می‌تواند باشد.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به نقش شورای توسعه در راهبری حفظ و ابعاد سامانه طرح ملی حفظ گفت: پس از مطالبه رهبر معظم انقلاب درباره حفظ قرآن، شورای توسعه اقدامات متعددی داشت که همگرا‌سازی دستگاه‌ها و ظرفیت‌های آنها و تدوین سند طرح ملی از مهمترین این اقدامات است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه یکی از خلأهای توسعه فرهنگ قرآنی عدم اطلاع از تعداد حافظان و مسیر تربیت حافظان کلام وحی بود افزود: چندین بار آقای دکتر مخبر در جلسات مطالبه تعداد حافظان را داشتند که در پاسخگویی دچار فراز و فرود بودیم بنابراین راه‌اندازی سامانه حفظ اقدام مهمی بود که صورت گرفت و تمام مقدمات برای تعیین حرکت و رشد تربیت حافظان فراهم شد.
وی به ویژگی‌های سامانه سناد طرح ملی حفظ اشاره کرد و گفت: این سامانه به منظور هماهنگ‌سازی و هدایتگری نهادها برای اجرای سند طرح ملی حفظ و رصدکننده فرایند تربیت حفظ و نظارت بر عملکرد آنها تلقی می‌شود.
حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه این سامانه در تمامی دستگاه‌ها مستقر می‌شود و دبیرخانه آن در شورای توسعه است خاطر نشان کرد: امیدواریم با بهره‌برداری از سامانه اقدامات را به نتیجه رسانده و مطالبه رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن محقق شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی در پایان صحبت‌های خود نیز در مورد کتاب آفاق حفظ قرآن کریم گفت: نگارش این کتاب منتهی به نگارش سند توسعه حفظ قرآن کریم شد و این کتاب نشان می‌دهد که ما امروزه عقبه غنی پژوهشی در حوزه حفظ قرآن کریم داریم.
در انتهای این مراسم از سامانه ملی حفظ قرآن کریم و کتاب آفاق حفظ قرآن کریم توسط دکتر محمدرضا مخبر دزفولی و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی رونمایی شد.
كد خبر:41828
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1397/01/23