تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


باحضور دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی

برگزاری آیین رونمایی از سامانه ملی حفظ قرآن کریم + انس با قرآن را باید به هنجار تبدیل کرد


آیین رونمایی از سامانه ملی حفظ قرآن عصر دیروز با حضور دکتر مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، دکتر مخبر دزفولی در مراسم رونمایی از سامانه جامع حفظ قرآن کریم با تبریک سال نو و ماه مبارک رجب اظهار داشت: راه‌اندازی این سامانه یک کار بزرگ و مایه امید جامعه قرآنی است. ما باید برای ترویج و اعتلای فعالیت‌های قرآنی تلاش کنیم که در مرحله اول خودسازی قرآنی نقش مهمی دارد. اگر اسم کشور ما ایران اسلامی است و قرآن و اهل بیت(ع) عضو جدانشدنی ما هستند به دلیل نگاه انقلابی و روش حکومتی است.
وی با بیان اینکه نهادهایی که برای ترویج فرهنگ قرآنی تلاش کردند سرمایه‌های ما هستند افزود: هرچه ما برای  معارف قرآن و عترت خدمت کنیم و به مفهوم واقعی خادم قرآن باشیم خداوند به ما برکت می‌دهد و زمینه پیشرفت را برای ما فراهم می‌کند. پیروزی‌های ملت ایران و شکست دشمنان ملت ما نیز به برکت معارف قرآنی است.ابرقدرتها نتواستند نگاه سلطه‌گری خود را به ایران تحمیل کنند که دلیل آن برگرفته از نگاه قرآنی به جهان است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های اخیر هم نهادهای مردمی و هم دستگاه‌های دولتی عملکرد خوبی داشتند که باید این روند با قوت استمرار پیدا کند.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه باید انس و علاقه به معارف قرآنی در جامعه بیش از پیش دنبال شود و  هرچه در رابطه با قرآن کار کرده و انس با کلام وحی را به هنجار تبدیل کنیم باز هم کم است خاطر نشان کرد: یکی از ابزارهایی که به ما کمک می‌کند تا مسیر را به خوبی دنبال و فرهنگ قرآنی را به یک هنجار تبدیل کنیم، استفاده از فناوری‌های نوین است که باید گسترش یابد و راه‌اندازی سامانه حفظ قرآن کریم به منظور هم‌افزا و همگرا کردن فعالیت های قرآنی انجام شده است. دوستان ما در کارگروه‌های تخصصی تلاش می‌کردند اما گاهی این اقدامات همگرا نبودند.
وی افزود: موضوع مهم دیگر رصد موفق و مستمر محافل و مجالس قرآنی است و باید نسل جوان هرچه بیشتر جذب این محافل و مجالس شود.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی به نبود اطلاعات متقن در زمینه قرآن اشاره کرد و گفت: با وجود اقدامات متعدد اطلاعاتی از تلاش اساتید و فعالان قرآنی و تعداد حافظان قرآن نداشتیم بنابراین امکان وجود برنامه‌ریزی برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن وجود نداشت.
پراکندگی در آمار جامعه قرآنی کشور موجب شده بود تا برنامه‌ریزی دشوار شود و خوشبختانه با اهتمام شورای توسعه قرآنی و همکاری طراحان، این فن آوری بومی و ملی این نقیصه جبران خواهد شد.
دکتر مخبر دزفولی گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع حفظ امکان برنامه‌ریزی دقیق ایجاد شده است و باید در این سامانه داده‌های دقیق و بیشتری قرار گرفته و در این زمینه باید به صورت مداوم به‌روزرسانی، پالایش و حفاظت امنیت سامانه نیز مورد توجه قرار گیرد.
دکتر مخبر دزفولی در پایان نیز گفت: امید است این حرکت موجب تسریع در حرکت به سمت تعمیق انس با معارف قرآن کریم شود.


كد خبر:41791
منبع خبر:روایط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1397/01/23