تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


محمدمهدی عزیزاده بیان کرد:

کارویژه¬های کمیسیون تبلیغ و ترویج فعالیت‌های قرآنی در سال جدید


مدیرکل کمیسیون فعالیت‌های تبلیغی، ترویجی قرآن کریم با اشاره به اینکه سال ۹۶ یک سال ویژه برای این کمیسیون بوده است، به بیان کارویژه‌های این کمیسیون در سال ۹۷ پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دیبرخانه شورای توسعه فرهنگ قرانی، محمدمهدی عزیززاده، مدیرکل کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی - ترویجی قرآن کریم، در مورد برنامه‌های این کمیسیون در سال ۹۶ و نیز برنامه‌هایی که در سال ۹۷ در دست اجرا خواهد داشت، گفت: سال ۹۶ در حوزه برنامه‌ریزی فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآنی کریم در کشور یک سال ویژه و خاص بوده و خواهد بود.
وی افزود: ما در این سال موفق شدیم سند راهبردی توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم را در کمیسیون و صحن شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب برسانیم و ابلاغیه آن را نیز اعلام کنیم. ویژگی این سند این است که اولین سند راهبردی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی است.
مدیرکل کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی – ترویجی قرآن کریم تصریح کرد: برای سنجش میزان تحقق این سند، شاخص‌های اختصاصی یک سند مجزا با عنوان شاخص‌های توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم تدوین شد و در کمیسیون به تصویب رسید.
عزیززاده در ادامه به تدوین دو سند زیربخشی در ذیل سند توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم اشاره و اظهار کرد: یکی از این اسناد در حوزه فضای مجازی و در اواسط سال تدوین و تصویب شد که برای تصویب نهایی در دستور شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گرفته است. سند دیگر نیز سند فعالیت‌های بین‌المللی قرآنی است که تصویب شد و در جلسه چهل و پنجم کمیسیون اصلاحات آن به کارگروه واگذار و نهایی شد. در حال حاضر این سند نیز برای ارسال به شورای توسعه فرهنگ قرآنی در دستور کار است.
وی بیان کرد: با استقرار و فعال سازی دبیرخانه و تدوین سندهای اصلی ریل‌گذاری برنامه‌ای جدی را در کمیسیون انجام داده‌ایم. همچنین پروژه ملی استودیو‌های قرآنی را پیگیری کردیم و در آخرین روز شهریورماه سال ۹۶ استودیوی قرآنی شهر تبریز افتتاح شد.
مدیرکل کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی – ترویجی قرآن کریم در ادامه به برنامه‌های سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: برای اجرایی سازی این اسناد در سال ۹۷ تدارک حجم قابل توجهی از مطالعات کاربردی را طراحی کرده‌ایم. یک دستور کار جدی در حوزه کمیسیون خواهیم داشت که انجام مطالعات در مورد چگونگی بهره‌گیری از ظرفیت هنر برای توسعه فعالیت‌های قرآنی خواهد بود.
عزیززاده در ادامه این گفت‌وگو به جدی بودن بحث توسعه هنرهای قرآنی را در حوزه سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، پشتیبانی و محتوایی اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی این است که با توجه به استقرار معاون جدید قرآن و عترت وزیر ارشاد که یک چهره دانشگاهی و علمی هستند، شاهد اعتلای علمی و کارشناسی فعالیت‌های کمیسیون باشیم. حلقه ارتباطی نظام دانشگاهی با فعالیت‌های قرآنی ایجاد شود انتظار می‌رود در این حیطه در سال ۹۷ اتفاقات خوبی بیفتد.
وی در ادامه به برگزاری سه جلسه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی – ترویجی قرآن کریم در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال ۹۶ دو بار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر کرد و همچنین شاهد تغییر معاون وزیر نیز بودیم، لذا موفق به برگزاری سه جلسه شدیم. اگر این تغییرات نبود قطعاً براساس برنامه می‌توانستیم هشت جلسه برنامه‌ریزی شده را برگزار کنیم. هرچند در همین سه جلسه نیز خروجی‌های مطلوبی داشته‌ایم.
عزیززاده افزود: یکی دیگر از برنامه‌های کمیسیون در سال ۹۷ که انتظار پیگیری از سوی رسانه‌ها در این مورد نیز وجود دارد، تشکیل کارگروه‌های مختلف در طول سال است. همچنین کارشناسان قرآن و عترت ادارت کل ارشاد استان‌ها؛ مسئولان تبلیغ و ترویج قرآن در استان‌ها خواهند بود. تا به این ترتیب پیوستگی بدنه استانی با بدنه ستادی مستحکم‌تر و هماهنگ‌تر شود.
وی در پایان در پاسخ به این سؤال که کارویژه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی - ترویجی قرآن کریم در سال ۹۷ چه موضوعاتی خواهد بود، عنوان کرد: کارویژه کمیسیون در سال جدید نهایی کردن اسناد ذیل سند راهبردی، آغاز فرایند اجرایی کردن سند و ایجاد کارگروه‌های مختلف است. در ادامه نیز انجام طیف قابل توجهی از مطالعات پشتیبان اجرایی سازی موضوع سند راهبری را شاهد خواهیم بود.

كد خبر:41774
منبع خبر:خبرگزاری ایکنا
تاريخ خبر:1397/01/14