تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه کارشناسی ستاد حفظ صورت می گیرد:

پیش نمایش سامانه ملی حفظ قرآن + فراخوان پیشنهاد نام


دبیر ستاد حفظ ضمن اعلام خبر پیش نمایش فاز اول سامانه جامع حفظ قرآن کریم درجلسه 23 اسفند کارشناسی، از علاقمندان دعوت کرد پیشنهاد نام این سامانه را ارائه کنند.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورا، در آخرین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی که اوایل اسفندماه امسال برگزار شد، مقرر شد تا نیمه اسفند » رونمایی شود تا در مراحل بعدی بارگذاری اطلاعات به مرور صورت گیرد.
در همین رابطه محمد انجم شعاع دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم در مصاحبه با خبرگزاری ایکنا ینه گفت فاز اول سامانه مشتمل بر داشبورد حافظان فعلی کشور در این هفته آماده شده که به جهت اشتغالات مدیران در پایان سال امکان حضور آنها در مراسم رونمایی فراهم نشد و لذا این وعده در ابتدای سال جدید محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت التزام بخشی و احصاء اطلاعات موجود و نیز تعیین وضعیت واقعی آمار حفاظ قرآن کریم در سطوح مختلف و برابر مصوبه شورا ماموریت جدی برای تجمیع این اطلاعات و آمار داشته‌ایم.
وی افزود: کارهای نرم‌افزاری این موضوع در مجموعه‌ای که طرف قرارداد ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم بود در زمان‌بندی خود به خوبی انجام شده است و همچنین هماهنگی لازم برای ورود و ثبت آمار و اطلاعات دستگاه‌ها انجام شده است.
انجم‌شعاع با تأکید بر اینکه در این زمینه همکاری بسیار خوبی صورت گرفته است، بیان کرد: برنامه بر این بود که رونمایی از این مراسم چند روز قبل برگزار شود، اما با توجه به مصوبه شورا که این رونمایی باید طی مراسمی با حضور اعضای شورای توسعه انجام بگیرد، در هفته جاری وهفته آینده امکان آن فراهم نشد.
وی در ادامه به بیان نکاتی در مورد این سامانه پرداخت و گفت: دستگاه‌های اصلی از جمله آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی که اطلاعات کمّی بالایی داشتند، در موعد مقرر اطلاعات خود را به صورت سیستمی در اختیار سامانه قرار داده‌ و موارد تکراری نیز حذف شد.
انجم‌شعاع به ادعاهای برخی دستگاه‌ها در زمینه تعداد بالای تربیت حافظ قرآن کریم در سال‌های گذشته اشاره و عنوان کرد: این دستگاه‌ها که ادعای بالایی در مورد بالا بودن حفاظ خود داشتند هنوز و تا این ساعت هیچ اطلاعاتی وارد سامانه نکرده و به نظر می‌رسد که سامانه‌ داخلی آن دستگاه‌ها سامانه جدی‌ای نبوده است وگرنه تاکنون اطلاعات خود را وارد سامانه جامع کرده بودند.
دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم تأکید کرد: از دو روز قبل کار ثبت اطلاعات موسسات مردمی بزرگ شروع شده و این اطلاعات و آمار این موسسات نیز وارد سامانه خواهد شد.
وی در ادامه به دعوت از همه مجموعه‌ها برای ثبت اطلاعات خود در مورد حفظ قرآن کریم در این سامانه پرداخت و بیان کرد: هر دستگاهی که به زعم خود آماری در این موضوع دارند، با توجه به توافق ما برای رونمایی از این سامانه در اوایل سال آینده، درخواست ما این است که اطلاعات و آمار خود را از طریق شماره تلفن ۶۶۹۷۶۵۵۷ اطلاع‌رسانی کنند.
انجم‌شعاع همچنین با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین آمار در سامانه ثبت شده است و فضای آماری روشن است، گفت: با توجه به اینکه هنوز رونمایی از سامانه صورت نگرفته است، عدد و رقمی در مورد میزان حفاظ ثبت شده اعلام نمی‌شود تا زمانی که رونمایی صورت بگیرد.
دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم افزود: برای اینکه این سامانه دارای یک نام قرآنی باشد، یک فراخوان از همین طریق اعلام می‌کنیم که علاقه‌مندان و افراد دارای ذوق و قریحه پیشنهادات خود در مورد نام این سامانه را به شماره‌ای که اعلام شده است، اعلام کنند تا به پیشنهاد برتر نیز از سوی ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم هدیه‌ای اعطا شود.
معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه تصریح کرد: با توجه به همه کارهای صورت گرفته امیدوار هستیم که دیدار نوروزی اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ابتدای سال ۹۷ همزمان با رونمایی از سامانه جامعه حفظ قرآن کریم باشد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که این سامانه برای همه قابل دسترسی است یا خیر، گفت: بخش اطلاعات عمومی در اختیار عموم مردم است، در خصوص حافظان قرآن کریم که اطلاعات آنها باید ثبت شود این قابلیت تعریف شده است. ضمن اینکه نرم‌افزار این سامانه از طریق اپراتورهای تلفن همراه به صورت فراگیر در اختیار همه قرار خواهد گرفت تا اطلاعات تکمیلی خود را در اختیار سامانه قرار داده و آن را به‌روزرسانی کنند.
گفتنی است قرار این سامانه در جلسه کارشناسان ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم که روز آینده برگزار می‌شود، نمایش داده خواهد شد.

كد خبر:41748
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1396/12/22