تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مصوبات پنجمین نشست نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی

واریز بودجه‌های قرآنی استان‌هاتا نیمه اسفند+نحوه تخصیص اعتبارات قرآنی استان‌ها+انتخاب 3نماینده استانی


در این نشست نحوه تخصیص اعتبارات قرآنی استان‌هامشخص،واریز اعتبارات سال95 استانها تا نیمه اسفند و 3 نفرنیز به عنوان نماینده استان‌هابرای انتقال مطالبات شورای استانی انتخاب شدند.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، پنجمین نشست مجمع نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی استان‌ها به میزبانی استان فارس برگزار شد.
در این جلسه که با حضور نمایندگان قرآنی از 25 استان کشور برپا شد، نحوه نقش‌آفرینی شورای قرآنی استان‌ها در تعامل با ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن و همچنین آخرین وضعیت تدوین اسناد راهبردی اجرای منشور در افق ملی و استانی مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین پیش‌نویس شرح وظایف نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی استان‌ها در این جلسه به تصویب رسید و در ادامه از بین 6 نفر از متقاضیان، 3 نفر به عنوان نماینده استانی در دبیرخانه شورای توسعه انتخاب شدند، به طوری که حجت‌الاسلام سعیدی از استان البرز، حجت‌الاسلام یعقوبی از استان اصفهان و مرادی از استان گیلان به عنوان نمایندگان استانی به منظور تعامل بیشتر استان‌ها با دبیرخانه شورا و کمیسیون‌ها و همچنین انتقال مطالبات و انتظارات دبیرخانه و شورای استانی فعالیت خود را از سال آینده آغاز می‌کنند.
علاوه بر این، با توجه به اینکه امسال بودجه استان‌ها در ذیل اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی به صورت مجزا قرار گرفته است، پیش‌نویسی توزیع اعتبارات سال 1397 استان‌ها تدوین و مقرر شد در کمیته تخصیص به تصویب برسد. بر این اساس، مبنای تخصیص اعتبارات استانی، اقدامات هر استان بر اساس اسناد راهبردی منشور و کمیسیون‌ها است.
بررسی موانع تأخیر در توزیع اعتبارات و همچنین تخصیص اعتبارات قرآنی سال 1395 استان‌ها و پرداخت آن‌ها تا پایان سال از دیگر مصوبات نشست مجمع نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی استان‌ها بود.
محمد انجم‌شعاع، معاون هماهنگی و نظارت دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز از تعلل معاونت قرآنی وزارت ارشاد در تخصیص بودجه‌های قرآنی استان‌ها باز هم گلایه كرد و گفت: علی‌رغم مصوبه کمیته تخصیص و تصریح و ابلاغ کتبی آن، این مهم هنوز تحقق نیافته است.
وی افزود: ‌علی‌رغم اینکه مخبر دزفولی در دو جلسه شورا و در دو دوره‌ای که هم حجت‌الاسلام حشمتی و هم فقهی‌زاده در آن حضور داشتند، تأكید كردند كه بودجه‌های قرآنی استان‌ها باید ظرف یك هفته تخصیص یابد، اما می‌بینیم بعد از گذشت ۱۰ ماه هنوز انجام نشده است.
وی ادامه داد: تا این ساعت اعتبارات ۹۵ هنوز واگذار نشده است و در وزارت ارشاد به طریق دیگری هزینه شده است كه از نظر ما قابل قبول نیست و بودجه ۹۶ هم نیامده و ۹۷ هم تصویب آیین‌نامه‌ای شده است.
انجم‌شعاع یادآور شد: با توجه به اینکه این اعتبارات به‌صورت یک دوازدهم واگذار می‌شود در این جلسه باید درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود و بعد از آن به كمیته ارجاع تخصیص داده شده و در نهایت تصمیم‌گیری انجام خواهد شد.
وی باز هم تأكید كرد كه طبق مصوبه کمیته تخصیص این پول باید در اختیار اتحادیه استان‌ها قرار می‌گرفت و اتحادیه استان هم برابر مصوبات شورای استان آن را هزینه می‌كرد.
 همچنین با توجه به فعالیت ستاد طرح ملی حفظ و لزوم تربیت 10 میلیون حافظ در افق 1414 مقرر شد 12.5 درصد از جمعیت کشور در این افق حافظ قرآن شوند. بر همین اساس سهم استان‌ها نیز پیش‌بینی شد که 12.5 درصد از جمعیت فعال هر استان باید تا سال 1414 حافظ کل قرآن شوند اما به دلیل اینکه باید در ستاد طرح ملی حفظ نیز این روند بررسی شود هنوز سهم نهایی هر استان برای تحقق حافظان قرآن کریم مشخص نشده است.
در ادامه این نشست رضا سلامت‌‌پناه معاون برنامه‌ریزی و مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تشریح آخرین وضعیت فعالیت‌های این شورا پرداخت و گفت: دستاوردها چند جلسه این شورا آن است که در بحث سند استانی، شورای گسترش قرآنی استان‌ها و اجرای منشور در سطح استان‌ها اکنون در جایگاهی هستیم که این سند در ردیف اعتبارات کشور و در سند بودجه کشور با عنوان مشخص و تعیین شده است یعنی عنوان حمایت از اجرای برنامه‌های قرآنی مصوب شورای قرآنی در راستای اسناد سه گانه در استان‌ها برنامه‌ای است که در لایحه بودجه کشور تصریح شده است است و کسانی که در حوزه‌های این سطح کار کردند می‌دانند که یک کلمه افزودن یا کاستن در این فضا چه دشواری‌هایی دارد و گاهی ناممکن است اما این مسئله رهاورد همین جلسات است.وی گفت: ظرفیت نظام جمهوری اسلامی در امر قرآن همین نشست و اعضای آن است که همه امورات قرآنی از اینجا می‌گذرد..
وی ادامه داد: همچنین ما آمادگی این را هم داریم که در مراکز استان‌ها و جاهایی که اسنادشان در مرحله نهایی‌سازی قرار گرفته است، کارگروه تدوین استانی را به صورت ویژه‌ای کلید بزنیم و در این جلسه، آقای جوکار، مسئول رسمی این مسئله در دبیرخانه شورا معرفی می‌شوند.
وی در ادامه گفت: ما می‌خواهیم یک ماده واحده در شورای توسعه طرح کنیم که شورا اختیار تصویب اسناد استانی به یک کارگروه ملی استانی بدهد و در هر جلسه که آن استان می‌خواهد نهایی شود، نمایندگان آن استان هم دعوت شود و نهایی‌سازی و تصویب اسناد استانی شده و بعد در صحن شورای توسعه این تعیین و ابلاغ شود به عنوان راهنمای اقدام و عمل نه اسناد صرف نظری شود.
در این نشست حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه نیز حضور داشت که به تشریح نحوه هزینه‌کرد اعتبارات استانی اجرای منشور این سازمان در استان‌ها پرداخت.
ششمین نشست مجمع نمایندگان شورای گسترش فرهنگ قرآنی استان‌ها بهار سال آینده به میزبانی استان سمنان برگزار می‌شود و در این نشست مصوبات قبلی پیگیری خواهد شد.
كد خبر:41492
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1396/11/07