تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در ستاد راهبری طرح ملی حفظ بررسی شد:

بررسی اقدامات ملی پیشنهادی سازمان اوقاف و امور خیریه


پنجمین جلسه ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم یکشنبه ۲۴ دی ماه در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به منظور ادامه بررسی اقدامات ملی دستگاه¬ها برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، نایب رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم گزارشی از جلسه کارشناسان این ستاد که ۲۰ دی‌ماه برگزار شد، ارائه داد و گفت: در جلسه مذکور دو پیشنهاد کلی مطرح شد. یکی از توافق‌های مذکور این بود که در طرحی که برای سال ۹۷ می‌خواهیم طراحی کنیم، یک طرح دست یافتنی که در بضاعت ما هست و با ظرفیتی که از دستگاه‌های مختلف سراغ داریم طراحی کنیم، چیزی مانند طرح حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم. موضوع دیگر نیز این بود که به جای اینکه از الان برای سال ۱۴۰۴ افق طراحی کنیم، یک سال به خودمان فرصت بدهیم و همه توان خودمان را بسیج کنیم تا در پایان سال ببینیم حاصل اقداماتی که توسط دستگاه‌ها صورت گرفته است، چه خروجی داشته است، همین را ملاک و اساس افق ۱۴۰۴ قرار دهیم.
وی در پایان این بخش از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه یکی از خلأهایی که در ستاد حس می‌شود، نداشتن یک کارگروه یا یک مجمع کارشناسی در زمینه حفظ قرآن کریم است، افزود: به اعتقاد من ستاد باید یک مجمع کارشناسی داشته باشد و تعدادی از اساتید طراز اول حفظ قرآن در آنجا نسبت به جزئیات موضوع حفظ مطالعه کنند. چرا که ما در اینجا مسائل کلی را بررسی می‌کنیم. اما در آن مجمع به جزئیات پرداخته می‌شود.
در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی،‌ رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم با اشاره به اینکه هنوز سه دستگاه اقدامات خود را ارسال نکرده‌اند، از آنها خواست برای جلسه آتی پیشنهادهای خود را ارائه کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر ذیل این کاری که انجام می‌شود یک برنامه یک ساله هم داشته باشیم کار خوبی است،‌ افزود: من خودم از موافقین این بحث هستم که تا پایان سال ۹۷ یک اقدام ویژه و خروجی مشخص که پایه‌ای برای برنامه‌ریزی برای افق باشد،‌ در نظر گرفته شود.
در ادامه این جلسه به اقدامات ذیل راهبردهای دستگاه‌ها پرداخته شد و در ابتدا راهبرد 4-2 با عنوان تربیت معلم و مربی حفظ قرآن [در نظام غیر رسمی] به تولیت سازمان اوقاف و امور خیریه مورد بررسی قرار گرفت.
چهار اقدام پیشنهادی سازمان اوقاف عبارت بودند از: برنامه ریزي و طراحی دوره­هاي تربیت مربی حفظ قرآن در سراسر کشور؛ مدیریت و نظارت بر اجراي دوره­هاي تربیت مربی حفظ قرآن از طریق دستگاه­ها و نهادها؛ تسهیل زمینه به­کارگیري مربیان حفظ قرآن در مؤسسات و نهادهاي قرآنی کشور؛ ایجاد مراکز تربیت مربی حفظ قرآن در استان­ها .
در این بخش هر کدام از حاضران در جلسه به بیان برخی کاستی‌ها و نواقص هر یک از اقدامات ذیل این راهبردها پرداختند که از جمله این کاستی‌ها اشاره نشدن به بحث نیازسنجی در اقدامات ذیل راهبرد شماره چهار بود. همچنین به موضوع تعریف کردن افق‌های کوتاه‌مدتی در بحث نظارت بر فعالیت‌ها مطرح شد.
همچنین در مورد ایجاد ساختار یا مرکز برای تربیت مربی قرآن و نحوه و نقش هیئت مؤسسات در این زمینه توسط سازمان اوقاف و امور خیریه بحث‌های زیادی مطرح شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در پاسخ به مباحث مطرح شده توسط اعضا به این راهبردها، به طرح این سوال که چرا بعد از شش سال به مطالبه مقام معظم رهبری در مورد حفظ قرآن کریم دست پیدا نکرده‌ایم پرداخت و گفت: آنچه باعث شده به این مطالبه نرسیم، کمابیش در جلسات اتفاق می‌افتد، ما از کار جمعی شناخت نداریم، خوشبختانه ما در اوقاف تا کنون در بحث‌های مختلفی فعالیت‌ها را تجمیع کرده‌ایم.
وی افزود: اگر ما که اکنون در ستاد حضور داریم، تا به حال در فضای قرآنی کشور با هم یکی نشده‌ایم، من خودم چند برنامه‌ انجام داده‌ام و احساس کرده‌ام هیچ مرزی در این زمینه وجود ندارد. وی ادامه داد این چند تجربه­ای که در هم­افزایی با دستگاه­ها داشتم توفیق خداوند بود. اگر مسابقات دانش­آموزی را به آموزش و پرورش واگذار کردیم، آزمون احراز حفظ کل قانون اعطای مدرک کارشناسی را به سازمان تبلیغات سپردیم، سراغ وزارت فرهنگ رفتیم و خواستیم آزمون را با هم برگزار کنیم، به سازمان بهزیستی و حوزه و دانشگاه گفتیم مسابقات بین­المللی­تان را با ما برگزار کنید کسی از ما نخواسته بود. در همین آزمون سراسری مفاهیم به نظرم حدود دو یا سه میلیارد تومان صرفه­جویی شد. با  همین اعتباری که از محل واگذاری مسابقات شکوفه­ها صرفه­جویی شد توانستم ستاد مسابقات و وقف قرآنی را فعال کنم یا امور قرآنی اوقاف را در مرکز تجمیع کنم. بنابراین رویکرد
وی ادامه داد اگر اصل حاکم بر همه این برنامه‌ها این شد که اگر دستگاهی کاری انجام داد، با همه لوازمش وارد شود. اگر در برخی از این موضوعات دیده می‌شود قابلیت هماهنگی وجود ندارد باید آن قابلیت گرفته شود.
نایب رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم با اشاره به اینکه برخی نگرانی‌ها وارد است، اذعان کرد: باید یک سری اصول حاکم بر این کار مکتوب شود تا همه چیز مشخص شود. بنده نیز نسبت به اقداماتی که در ادامه تعریف شده است،‌نگرانی‌هایی دارم. اگر قرار شد ما در یک موضوع متولی باشیم، و مثلاً عنان تربیت مربی ر ابه دست بگیریم، در ادامه حوزه‌های علمیه، ارشاد، دارالقرآن نیز این کار را انجام دهند،‌ آنجا دیگر پرچمداری اوقاف بی‌معنی خواهد شد.
در این جلسه همچنین مقرر شد شناسنامه اقدامات که شامل تمامی جزئیات اقدامات است توسط دستگاه‌ها تهیه شود تا در جلسات آینده در دستور ستاد قرار بگیرد.
به علت طولانی شدن این جلسه تنها این چهار اقدام بررسی و تصویب شد و بررسی اقدامات سایر راهبردها به جلسات آینده موکول شد و مقرر شد در یک نشست یک روزه مابقی اقدامات در گروه کارشناسی ستاد بررسی و نهایی شده به طوری که در جلسه بعدی ستاد مورد تصویب قرار گیرد.
گفتنی است در پایان این جلسه در مورد طرح قرآنی ۱۴۵۲ و ارتباط آن با طرح ملی حفظ قرآن بحث و تبادل نظر و تصمیم­گیری شد و اعلام شد تصمیمات در این زمینه طی نشستی خبری اعلام می­شود.
 
كد خبر:41422
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1396/10/25