تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر عبدالهادی فقهی‌زاده

به سمت معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد منصوب شد.


با انتصاب معاون جدید و دبیر کمیسیون تبلیغ و ترویج انتظارات دبیر شورا از معاونت بیان شد.
به گزارش روابط عمومی دبیر خانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در حکمی از سوی سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. 
در این حکم آمده است؛ نظر به سوابق علمی و تجربیات ارزنده جناب‌عالی در حوزه‌ فرهنگ اسلامی به‌ویژه در علوم و معارف قرآنی به‌ موجب این حکم به سمت «معاون قرآن و عترت» منصوب می‌شوید.

امید می‌رود با استعانت از خداوند متعال و بهره‌گیری از کلیه ظرفیت‌های موجود در زمینه اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی، گسترش پژوهش‌ها و فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی، حمایت از تولید، نشر و عرضه آثار و محصولات قرآن و عترت و سایر امور محوله موفق و مؤید باشید.
وی کارشناسی الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای علوم قرآن و حدیث را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرده است.
در مراسم تودیع و معارفه معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه گذشته در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت و با حضور وزیر ارشاد و جمعی از مدیران و فعالان قرآنی کشور برگزار شد.
در بخشی از این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی، قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، با اشاره به اینکه حجت الاسلام حشمتی ۳۰ سال خدمت در زمینه تبلیغ و ترویج و ... داشته است، گفت: به نوبه خودم از زحمات ایشان و همکاران ایشان سپاسگزارم.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ سال قبل کار قرآنی در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد آغاز شده است، افزود: امیدوارم این راه که پایه گذاری شده است و زحمات قابل تقدیر جناب «مسجدجامعی» و بسیاری دیگر در کارنامه آن وجود دارد، همچنان پر دوام ادامه داشته باشد. امروز پرچم این حرکت در دستان مردی فرهیخته، استاد و پژوهشگری موفق و صاحب نام قرار گرفته است که نهایت توفیق را از خداوند برای ایشان خواستاریم تا بتوانند این مسیر را با درایت کامل و کافی و همکاری همه دستگاه های قرآنی به پیش ببرند.
محمدی تصریح کرد: زمانی که ساختمانی در جوار همین ساختمان را به عنوان معاونت قرآن و عترت تحویل گرفتیم ۲۲ نفر نیروی قراردادی داشت و با وضع اسفباری به نام مرکز هماهنگی انجام می شد، من بودجه را نگاه کردم حدود سه میلیارد مصوب بود که احتمال داده می شد نیمی از آن پرداخت شود. لذا هفته اول که در مرکز حضور یافتم نامه ای به کمیسیون آموزش مجلس ارائه دادم و درخواست نیم درصد بودجه قرآنی را ارائه دادم.
وی در ادامه به ارائه درخواست تشکیل معاونت قرآن و عترت در وزارت ارشاد اشاره و بیان کرد: در آنجا من با تشکیل معاونت قرآن و عترت مخالفت کردم و گفتم که این مطالبه دولت نهم بوده است و ما اکنون در دولت دهم هستیم. گفتم امروز وضعیت به گونه ای است که باید سازمان امور قرآنی تشکیل شود. آنجا اعلام کردم که معاونت یک امر واضح است و درخواستی فراتر از معاونت داشتم.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار کرد: بعد از موافقت با شکل گیری معاونت قرار شد پنج اداره کل برای این معاونت تصویب شد و حدود ۱۰۰۰ پست جدید به ارشاد داده شد که ۲۰۰ پست ستادی و ۸۰۰ پست صفی بود. خواهشی که از آقای فقهی زاده دارم این است که اگر پست ها جابجا شده است پیگیری کنند تا اگر پستی حذف شده است احیا شود چرا که بسیار به این پست ها نیاز داریم. امروز برای کاری که توسط آقای حشمتی شروع شده است به این پست ها نیاز داریم
محمدی با اشاره به اینکه سوالی که در آن زمان مطرح می شد، این بود که فلسفه تشکیل معاونت چه چیزی است، بیان کرد: ما مواجه با تصویب موضوعی به نام منشور توسعه فرهنگ قرآنی کشور بودیم که بالاترین سند راهبری فعالیت های قرآنی بود. در آن منشور سه کمیسیون به ریاست سه وزیر پیش بینی شده بود. امر تبلیغ و ترویج قرآن که فراگیرترین و موثرترین امر قرآنی است به وزارت ارشاد سپرده شد. در عین حال هماهنگی بین کلیه دستگاه ها و نهادهای قرآنی کشور به ارشاد سپرده شد.
وی بیان کرد: وقتی به این وظایف نگاه کردیم احساس کردیم که باید تعریف نویی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شود، لذا گفته شد معاونت برای دو منظور تشکیل می شود ابتدا قرآنی سازی کلیه فعالیت های وزارت ارشاد را انجام دهد و امر دوم امر اداره قرآنی کشور بود. امروز امر روی زمین مانده امر تبلیغ و ترویج و امر هنر و رسانه های قرآنی است. امروز ما فاقد هرگونه توانمندی چیره دستانه در عرصه جهانی نسبت به عرضه محصولات قرآنی هستیم
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی چه بدی ای از قرآن دید که نسبت به آن بی اعتنا شد و کم سرمایه گذاری کرد، گفت: امروز خوشبختانه با بودجه هایی که برای منشور آمده است و با اهتمامی که امسال بودجه معاونت ارتقاء یافت، امیدوارم ظرفیت های موجود ۱۰۰۰ میلیاردی که در دولت و در معاونت های ارشاد وجود دارد به نحوی در مسیر قرآنی شدن جامعه به خدمت گرفته شود
محمدی با تأکید بر اینکه فعالیت های فرهنگی بین الملل جمهوری اسلامی توسط وزارت ارشاد راهبری می شود، افزود: امر قرآن تنها وجهی است که می توانیم با جهان اسلام بر اساس آن تعامل کنیم، بنابراین هرچه از قرآن فاصله بگیریم نوع تعامل ما محدود می شود. با ویژگی هایی که در معاون محترم جدید وجود دارد، فکر می کنم این امر به شکل شایسته ادامه پیدا کند و بتوانیم به صورت جدی فعالیت ها را دنبال کنیم.
كد خبر:40973
منبع خبر:خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)
تاريخ خبر:1396/08/11