تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مرکز آفرینش‌های هنر قرآنی وابسته به معاونت تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد.


معاون قرآن و عترت از اقدام برای راه‌اندازی مرکز آفرینش‌های هنر قرآنی وابسته به این معاونت تا پایان سال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری ایکنا به گزارش آخرین اقدامات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  پرداخته است.
حجت الاسلام حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ در مورد طرح جامع شناسنامه قرآنی کشور ابراز داشت: مبنای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در هر حوزه داشتن اطلاعات دقیق و جامع است. در حالی که در حوزه قرآنی اطلاعات ثبت شده‌ وجود ندارد.
وی با اشاره به بحث حفظ قرآن کریم به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت­های قرآنی کشور اظهار داشت در حال حاضر اگر از مسئولان سوال شود که چه تعداد حافظ قرآن کریم در کشور تربیت شده است، از ۱۰ هزار نفر تا یک یا دو میلیون نفر آمار ارائه می‌شود. ارائه آمار چند میلیونی در ابتدا این موضوع را به ذهن متبادر می‌کند که احتمالاً نهاد آماردهنده تربیت این تعداد حافظ قرآن کریم را در برنامه خود دارد، نه اینکه این تعداد را در حال حاضر تربیت کرده باشد. وی با بیان اینکه به همین ترتیب اطلاعات ما از تعداد موسسات، تعداد فعالان قرآنی و نیروهای انسانی و سایر فعالیت‌ها و برنامه‌ها، براساس آمار دقیقی نیست افزود: ما به غیر از حوزه مکتوب که تقریباً اطلاعات کامل در مورد آن وجود دارد و می‌دانیم چه کتاب‌هایی در حوزه قرآن چاپ شده، چه تیراژی داشته است، از سایر حوزه‌ها هیچ آمار و اطلاعات دقیقی در دست نداریم.
حجت الاسلام حشمتی تأکید کرد از همان ابتدا که در معاونت حضور یافتم به دنبال برطرف کردن این مشکل بودم، در همین راستا دو اقدام انجام شد که یکی از این اقدامات طراحی سامانه جامع قرآنیان بوده است تا سایرین استفاده کنند. وی ادامه داد: این سامانه که همان شناسنامه جامع قرآنی کشورست آماده و در حال تحویل است و در نمایشگاه قرآن کارهای ابتدایی در مورد آن صورت گرفت. در این زمینه ما با بانک‌های اطلاعاتی شروع کردیم. برای این کار نیز به یک طرح سرشماری فرهنگی در حوزه دین رسیدیم، یکی از زیر طرح‌های این طرح حوزه قرآن است که پروژه آن تعریف شده و پروپوزال آن تحویل داده شده است. وی با بیان اینکه کارهای سرشماری پرهزینه هستند و اگر ما برای حوزه قرآنی ۱۰۰ هزار رکورد را مد نظر قرار دهیم، هزینه بسیار زیادی را می‌طلبد تأکید کرد اگر مشکل اعتبار برطرف شود این طرح روند اجرایی خود را آغاز خواهد کرد و در همین راستا با وزارتخانه در حال رایزینی هستیم تا هزینه‌های این طرح از محل اعتبارات عطف تأمین شود.
دبیر کمیسیون توسعه فعالیت­های تبلیغی­ترویجی قرآنی کشور در پاسخ به سؤالی در خصوص رسانه‌ای شدن اختلاف ستاد عالی مسابقات و کمیسیون تبلیغ و ترویج  تصریح کرد: این اختلاف بین ستاد و کمیسیون نیست و اختلاف یک شخص با ستاد عالی مسابقات است. وی گفت: وزیر محترم ارشاد رئیس کمیسیون و معاون قرآن و عترت دبیر کمیسیون هستند و بنابراین تنها این دو جایگاه می‌توانند و اجازه دارند تا در مورد این قبیل اختلافات گفتگو داشته باشند.  
قائم­مقام رئیس ستاد عالی مسابقات جایگاه ستاد عالی مسابقات را قانونی و در حکم کارگروه مسابقات کمیسیون دانست و به وجود گردش کار بین ستاد عالی مسابقات و کمیسیون اشاره کرد و گفت: من عضو ستاد هستم و در جلسات آن حضور می‌یابم. کمیسیون یک هویت دارد که معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد دبیر این کمیسیون و عضو ستاد عالی مسابقات است. اگر اعلام موضعی داشته باشیم حتماً آن را اعلام خواهیم کرد، ما البته نقد داریم و آن را در جلسات نیز مطرح می‌کنیم.
وی افزود: با این وجود نه تنها کارشناسان معاونت بلکه تمام نیروهای قرآنی آزاد هستند تا نظرات خودشان را در مورد موضوعات مختلف ابراز دارند.
حشمتی به برگزاری اختتامیه جشنواره محمد رسول الله (ص) که تمامی فرآیند آن پایان پذیرفته،  اشاره کرد و گفت: تنها اختتامیه آن باقی‌مانده و به احتمال زیاد بعد از محرم و صفر اختتامیه این جشنواره برگزار خواهد شد.
وی به بیان فعالیت‌های مربوط به دوره آینده نمایشگاه قرآن پرداخته و گفت: برای نمایشگاه بیست و ششم نشستی را با عوامل برگزار کردیم و بعد از آن نشست بود که دبیرخانه فعال شد. گزارش دوره بیست و پنجم نیز جمع‌آوری شده و در چند لایه منتشر خواهد شد. جلسات اولیه دوره بیست و ششم نیز برگزار شده و ان‌شاء الله شورای سیاست‌گذاری را نیز فعال خواهیم کرد. اما در حال حاضر دبیرخانه نمایشگاه فعال شده است.
معاون وزیر فرهنگ در خصوص برنامه­های این معاونت در زمینه حفظ قرآن بیان کرد: معاونت وارد کارهای اجرایی از این دست نمی‌شود و هر اقدامی که در این زمینه انجام شود از طریق موسسات که مورد حمایت ما هستند صورت می‌گیرد؛ در حوزه جشنواره‌ها و مانند آن نیز به همین ترتیب است و لذا ما تلاش می‌کنیم تا معاونت در این زمینه تنها در حوزه سیاست‌گذاری فعال باشد. وی تأکید کرد ما منتظر ستاد راهبری طرح ملی حفظ هستیم تا ببینیم آیا وظیفه‌ای بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد گذاشت یا خیر؛ چراکه طبیعتاً بخش عمده‌ای از بحث حفظ قرآن کریم باید در کمیسیون تبلیغ و ترویج مورد توجه قرار گیرد. اگر وظیفه‌ای برعهده ما گذاشته شود، تلاش خواهیم کرد تا بر مدار آن آیین‌نامه و سایر وظایف را تنقیح کنیم و بعد وارد عملیات شویم.
قائم­مقام رئیس کمیسیون در پاسخ به این سؤال که آیا به خروجی‌های اولیه در مورد آثار محوریت قرار دادن این شعار، دست یافته‌ایم یا نه اظهار داشت: بر اساس رهنمود مقام معظم رهبری ما به دنبال گفتمان‌سازی قرآنی هستیم که به اعتقاد من بخشی از گفتمان‌سازی قرآنی از طریق فهم قرآنی میسر می‌شود. ما آثار خوبی را می‌بینیم از اینکه فهم قرآنی در بین فعالان قرآنی وجود دارد. در حال حاضر موسسات مورد حمایت ما فعالیت‌های خود را به این حوزه سوق داده‌اند، دانشگاه‌ها تلاش کرده‌اند تا مسابقات خودشان را براساس فهم قرآن کریم برگزار کنند، در فضای مجازی کارهای مفاهیم قرآنی گسترده شده است و نسبتاً جا افتاده است، با این وجود کار اصلی ما از این به بعد آغاز می‌شود. فهم قرآن زمانی عمومی خواهد شد که ما یک سری تولیدات و محصولات قرآنی داشته باشیم، در واقع مفاهیم قرآن را با زبان هنر منتقل کنیم. این یکی از فعالیت‌های روی زمین مانده است. البته وزارت ارشاد با توجه به معاونت‌های تخصصی که دارد خط مقدم این ماموریت است.
دبیر کمیسیون توسعه فعالیت­های تبلیغی­ترویجی قرآنی با اشاره به اقدامات معاونت برای طراحی یک کار بزرگ بیان داشت این کار بزرگ چیزی جز راه‌اندازی مرکز آفرینش‌های هنر قرآنی نیست. این موضوع با وزیر محترم مطرح شده و ایشان نیز پذیرفته‌اند. این مرکز که کار مطالعات آن صورت گرفته است، می‌تواند بسیاری از خلأها را برطرف کند. عادت ما بر این است که کار را ابتدا قانوناً راه‌اندازی کرده و آیین‌نامه را تدوین کنیم بعد در مورد آن گفتگو کنیم. البته معاونت قرآنی در حال حاضر برخی حمایت‌ها انجام می‌دهد، اما به صورت جاری و ساری مورد توجه قرار نگرفته است. لذا برای اینکه بهتر بتوانیم به این تولیدها خدمت داشته باشیم بخشی از اعتبار را برای تولید محصولات هنری قرآنی اختصاص داده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: اگر این کار را در خود معاونت انجام می‌دادیم مقداری به مشکل می‌خورد و کار سخت پیش می‌رفت، بنابر این اساس‌نامه مرکز خلاقیت‌ها و آفرینش هنرهای قرآنی وابسته به معاونت قرآنی در حال تدوین است. این کار مقداری باعث تسریع حمایت‌ها و تولیدات به موقع خواهد شد. محصولاتی که از این حوزه به دست می‌آید و همچنین خروجی جشنواره‌هایی همچون جشنواره آیات در نمایشگاه قرآن به نمایش گذاشته خواهد شد. اعتبار این کار پیش‌بینی شده است و حتماً تا پایان سال این کار صورت خواهد گرفت.
 
كد خبر:40935
منبع خبر:خبرگزاری ایکنا
تاريخ خبر:1396/08/03