تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تاکید کرد:

تعامل شورای فرهنگ قرآنی با فراکسیون قرآن مجلس


قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور ضمن اشاره به افزایش 2 برابری بودجه این شورا، گفت: جایگاه فعلی این شورا در استان‌ها مطلوب نیست و با شأن قرآن فاصله زیادی دارد.
چهارمین نشست نمایندگان شورای هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان‌ها به میزبانی استان البرز چهارشنبه گذشته برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی قائم مقام و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور ضمن اشاره به افزایش 2 برابری بودجه این شورا، گفت: جایگاه فعلی این شورا در استان‌ها مطلوب نیست و با شأن قرآن فاصله زیادی دارد.
وی ادامه داد: مسئولان مرتبط با فعالیت‌های قرآنی‌ باید تلاش‌ کنند بیش از پیش‌ آموزه‌های قرآن را به زندگی مردم وارد و انس و الفت آنها را با این کتاب مقدس افزایش دهند.
وی گفت: توجه به قرآن در استان‌ها نشان می‌دهد نماینده عالی دولت در استان‌ها و نمایندگان ولی‌فقیه تا چه اندازه بر اساس قرآن حرکت می‌کنند.
قائم‌ مقام شورای توسعه قرآن‌کشور افزود: کارکردهای شورای هماهنگی وگسترش فعالیت‌های قرآنی در استان‌ها نقطه اتصال دستگاه‌های دولتی و غیردولتی با فعالان مردمی است.
وی با بیان اینکه شورای قرآنی نقطه طلایی، کلیدی و وحدت آفرین است،اظهار داشت: ما به اندازه قرآن عامل انسجام ملی نداریم و قرآن بین تمام سلیقه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، نقطه وحدت بخش است.
وی با اشاره به اینکه در برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی در حوزه قرآنی با موانعی مواجه هستیم خاطر نشان کرد: پس از گذشت نزدیک به چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز اطلس قرآنی استان‌ها تهیه نشده و اطلاعات دقیق و جامعی در حوزه قرآنی استان ها موجود نیست.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور گفت: مشکل دیگر این است که بسیاری از استان‌ها ساختارهای لازم برای حمایت ازبرنامه‌های قرآنی فراهم نشده است.
محمدی گفت: نیاز است که حوزه عزم و اراده مسئولان برای توسعه فرهنگ قرآنی در استان ها اقدامات بیشتری صورت گیرد و ساز و کارهای لازم را اتخاذ کنند.
وی در ادامه از تعامل شورای فرهنگ قرآنی با فراکسیون قرآن مجلس شورای اسلامی اشاره و افزود: این فراکسیون برای تمامی استان‌های کشور نماینده‌ای تعریف کرده است.
در ادامه این نشست آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان البرز گفت: تهیه و تدوین اطلس قرآنی در دستور کار مسئولان ذی‌ربط استان قرارگرفته است.
وی افزود: باید با هماهنگی و همکاری در مسائل دینی و قرآنی شرایطی را فراهم‌سازیم که موفقیت را در معرفی دین اسلام به جهانیان در پیش داشته باشد.
وی در ادامه بیان داشت: ضروری است در راستای توسعه و گسترش مفاهیم قرآنی به‌صورت یکپارچه و هماهنگ اقدام کنیم.
نماینده ولی‌فقیه در البرز با تأکید بر اینکه وضعیت قرآن در سطح ملی مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: برنامه‌ریزی منسجم و کلی به توسعه و گسترش قرآن کمک می‌کند.
آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به وظایف ائمه جمعه درخصوص قرآن اظهارکرد:‌ ائمه جمعه محور خطبه‌های خود را تفسیر قرآن قرار دهند.
وی ادامه داد: اقدامات باید به سمتی باشد که جامعه را بیشتر به سمت قرآن گرایش دهیم که به همین منظور استفاده از فیلم، کتاب،داستان های قرآنی و هنرهای تجسمی باید افزایش یابد.
امام جمعه کرج گفت: باید اقدامات به گونه ای باشد که گرایش جامعه به سمت قرآن افزایش یابد و اجازه ندهیم که بین آنها فاصله بیافتد.
حسینی همدانی افزود: انتظار ما از نمایندگان ولی فقیه در استان ها و استانداران این است که توسعه فرهنگ قرآنی و اجرای کارها در این حوزه را دنبال کنند، چرا که توسعه فرهنگ قرآنی تنها به کلمات نیست و باید به کف جامعه آورده شود.
نماینده ولی‌فقیه در البرز یادآور شد: مدیران کشوری و استانی موظف هستند که به افراد واجدالشرایط و مدیر که به مفاهیم قرآن مسلط هستند در مسائل کشوری و استانی مسؤولیت دهند.
سخنران بعدی محمدعلی نجفی استاندار البرز بود. وی در سخنانی گفت: باید با بهره‌گیری از مفاهیم قرآن کریم و درک آیات الهی کمک می‌کند تا روش و سبک زندگی اصلاح شود.
وی ادامه داد: کتاب و آیات الهی نوری است برای راهنمایی و آگاهی‌بخش زندگی که باید مسلمانان از این موقعیت به‌درستی استفاده کنند.
وی افزود: درک معرفت و شفابخشی زندگی تنها با تدبر و تفکر درآیات الهی میسر می‌شود و باید از این مفاهیم پند گیریم.
استاندار البرز به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و بیان داشت: طبق این فرامین لازم است با الگو گیری از مفاهیم قرآن مسیر و‌ جایگاه درستی در زندگی بیابیم.
نجفی اظهار داشت: بهره‌گیری از قرآن کریم موجب می‌شود سبک زندگی اصلاح شود و به‌درستی رفتار فردیس و‌ جمعی داشته باشیم.
وی در ادامه به تأکید بر اینکه جامعه روحانیت باید به درک درستی از مفاهیم قران برسند، اظهار داشت: این افراد دارای مسؤولیت خطیری در مقابل آیات و کتاب الهی دارند.
این مسئول در پایان تصریح‌ کرد: جامعه روحانیت و عالمان نقش مهمی در جوانان و بطن جامعه خواهند داشت و در این رابطه تأثیرگذار هستند.

    
 
كد خبر:40851
منبع خبر:مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/25