تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی:

ستاد راهبری طرح ملی حفظ با ساختار و ترکیب جدید


انجم شعاع:با اشاره به برگزاری 9 جلسه در سه سال برای تشکیل ستاد طرح ملی حفظ گفت: بر اساس آمارها تاکنون حداقل 20 درصد از افق 1414 برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن محقق شده است.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورا به نقل از  روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما ، محمد انجم شعاع معاون هماهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به تشکیل ستاد راهبری حفظ قرآن کریم 15 مهرماه در برنامه رصد شبکه قرآن و معارف سیما گفت: سال 90 رهبر معظم انقلاب مطالبه تربیت 10 میلیون حافظ را کردند که کمتر از یک سال بعد شورای توسعه فرهنگ قرآنی به فکر تشکیل ستادی برای ترویج افتاد که برای تحقق آن 9 جلسه متوالی تا اواخر سال 93 برگزار شد و در آن جلسه مسئولان قرانی به اتفاق نظر رسیدند که برای چارچوب قطعی  تربیت حفاظ نیازمند تنظیم سندی در این رابطه هستیم.
 وی با بیان اینکه پس از آن کار مطالعاتی سند مذکور و در تیر سال 94 آن از سوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد افزود: برخی از دوستان میگویند کار ستاد متوقف بود اما باید گفت که کار راهبری حفظ به خوبی پیگیری و فعالیت جدی داشت و توقفی نداشتیم.
 انجم شعاع با بیان اینکه  با توجه به افق 1414 که باید10 میلیون حافظ قرآن داشته باشیم نیازمند ساختار قوی ستاد طرح ملی حفظ هستیم خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه شورا قوت این ستاد حضور نماینده ولی فقیه گره خورده، بر همین اساس یک سال رایزنی شد اما هنوز تصمیم قطعی درباره این امر از سوی رهبر معظم انقلاب به ما ابلاغ نگردیده است. از همین رودر نهایت در خصوص اعضا تصمیم گرفته شد لکن ریاست ستاد در جلسه بعدی مجمع مشورتی شورای توسعه مورد بررسی قرار میگیرد.
 انجم شعاع در ادامه گفت: ما درحال حاضر روی حداقل ها میتوانیم گزارش بدهیم که 20 درصد از افق 1414 تاحدودی محقق شده است افزود: بر اساس آماری که داریم از حداقل یک جز حافظ قرآن تاکنون تعدادی اعلام شده که به طور حداقلی 20 درصد آن محقق شده است.
 وی در ادامه به برگزاری نشست مشترک استانها اشاره و اظهار کرد: این جلسه چهارشنبه 19 شهریور در البرز برگزار میشود در این جلسه سعی داریم با گزارش های استانها وضعیت موجود را احصا کنیم. بر اساس برخی گزارشها تا 7 میلیون حافظ هم آمار داشتیم اما به طور حتم این تعداد هم پوشانی دارد که قرار است نرم افزار طرح ملی حفظ طوری طراحی شود تا بتوانیم تعداد دقیق حافظان پیوسته و موضوعی قرآن را احصا کنیم.
 معاون هناهنگی و نظارت راهبردی شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه تجربه های قبلی نشان داده هر گاه صدا و سیما و دستگاه های تبلیغی موجی را ایجاد کردند توانستیم حفظ را تعمیم دهیم گفت: امروز صداوسیما به ویژه شبکه قرآن و معارف سیما باید فرهنگسازی کند اگر هر روز شبکه های مختلف وارد این عرصه شوند به طور حتم در افق 1414 تربیت 10 میلیون دور از انتظار نیست.
 وی در ادامه به نحوه انتخاب ترکیب اعضای ستاد طرح ملی حفظ اشاره کرد و افزود: بر اساس تبصره پایانی سند، مجمع  ترکیب را مشخص کرده که با پیشنهاد افراد در آن جلسه شاخص هایی اعضاء حقیقی و حقوقی تصویب  و در نهایت اعضای ستاد مشخص شدند. روسای سه کمیسیون شورای توسعه و دستگاه هایی که کار ملی کردند و همچنین اساتیدقرآنی, نمایندگان اتحادیه ها و ... به عنوان اعضای ستاد مشخص شدند که البته نیروهای مسلح و بسیج هم در این بین هستند که حضور بسیج به صورت مجزا نیز در جلسه بعدی می تواند بررسی میشود.
كد خبر:40766
منبع خبر:روابط عمومی شبکه قران و معارف سیما
تاريخ خبر:1396/07/16