تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآنی و عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی:

تشکیل یک پارلمان قرآنی در عالی ترین سطح + خلاقانه بودن همایش شورای توسعه فرهنگ قرآنی


تاسیس شورای توسعه در نظام اسلامی یک اتفاق مثبت و مبارک است و این شورا درعالی ترین سطح تشکیل شده و با حضورنمایندگانی از دستگاه ها ی ذیربط به مثابه یک پارلمان قرآنی است.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ حسن محمدی در حاشیه نشست همایش بررسی مسائل اساسی فراروی شورا اظهار کرد: تاسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی را در نظام جمهوری اسلامی ایران یک اتفاق مثبت و مبارک دانست و افزود: این شورا در عالی ترین سطح ممکن تشکیل شده و با حضور نمایندگانی از دستگاه های ذیربط و کارشناسان قرآنی می توان گفت یک پارلمان قرآنی تشکیل می شود که در دنیا بی نظیر است و در کشورهای اسلامی چنین چیزی سابقه ندارد و از طرف دیگر تصمیم های این شورا در همه دستگاه ها نافذ و قابل ابلاغ است.
وی ادامه داد: در فرایند شورای توسعه فرهنگ قرآنی چالش هایی وجود دارد و معتقدم برای رفع این چالش ها باید سازمان ها و نهادها از هر نوع نگاه بخشی و دستگاهی خودداری کنند و همه به سمت یک هدف واحد گام بردارند.
محمدی همچنین گفت: در حوزه تخصیص منابع و تخصیص اعتبارات باید توجه کنیم که فقط نماینده دستگاه خود برای اخذ اعتبار نیستیم بلکه یک نگاه فرادستگاهی برای توسعه فرهنگ قرآنی ضروری است. چون گاهی شنیده می شود هر دستگاهی که در شورای توسعه فرهنگ قرآنی باشد، اعتبار و سهمی بیشتر دریافت می کنند در حالیکه چنین نگاهی را نمی توان یک نگاه کارشناسی دانست و نقص محسوب می شود.
نایب رئیس کمیته تخصیص اعتبارات قرآنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی اضافه کرد: عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی باعث شده تا سایر دستگاه ها در موضوع قرآن ورود نکنند و این مساله چالشی در این زمینه است که باید فکری برای آن کرد
وی افزود: سازمان ها و نهادهایی که با این شورا ارتباط دارند، دارای بودجه های کلان فرهنگی هستند که گاهی از بودجه شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز بیشتر است و مسئولان این سازمان ها معتقدند که نباید بودجه های فرهنگی را به مسائل قرآنی اختصاص داد و شورای توسعه در این زمینه وظیفه دارد.
وظیفه شورا توسعه راهبری فعالیت های دستگاه های قرآنی است
محمدی همچنین گفت: فلسفه تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی این بوده که فعالیتی فراتر از دستگاه ها را راهبری کند که این مساله در اسناد بالادستی آمده ولی آنچه در واقع اتفاق می افتد، این است که دستگاه ها تکلیف را از خود ساقط کرده و به بودجه شورای توسعه امیدوارند.
وی افزود: به همین دلیل نباید شورای توسعه فرهنگ قرآنی را فقط بر اساس اعتبارات درنظر گرفته شده برای هر دستگاه موظف بدانیم بلکه باید فعالیت های آن را فراتر از مسائل اعتباری و مالی دید. به عنوان نمونه معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای یک بودجه مصوب دولتی است و می تواند در حوزه های قرآنی ورود کند و لذا اختیارات چنین دستگاه هایی فراتر از اعتباراتش است.
همایش شورای توسعه فرهنگ قرآنی، خلاقانه بود
مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور درباره همایش یک روزه بررسی مسائل اساسی فراروی منشور توسعه فرهنگ قرآنی گفت: این همایش به شکلی خلاقانه برگزار شد و افرادی در این همایش حضور داشتند که جزو طیف وسیعی از کارشناسان قرآنی هستند و معتقدم که نتایج خوبی را نیز خواهد داشت.
وی درباره این همایش همچنین گفت: البته با توجه به مسائل مطرح شده از سوی کارشناسان در این همایش به نظرم باید قبل از برپایی نشست های تخصصی، چارچوب هایی را مشخص می کردند چون این جلسات از نظر علم مدیریت باید نقطه آخر یک فرایند باشد. یعنی طی یک دوره چند ماهه این مشکلات و مسائل مطرح می شد.
محمدی از برنامه رفت و برگشت در علم مدیریت سخن گفت که در این همایش کمتر مورد توجه بود و اظهار داشت: از نظر مدیریتی باید رفت و برگشتی میان کارشناسان صورت می گرفت و آنگاه خروجی آن در این جلسه مورد نقد و بررسی قرار می گرفت ولی در اینجا برعکس بود
وی افزود: در این همایش یک روزه مسائلی مطرح شد و در پایان یک جمع بندی صورت گرفت و لذا چارچوب ها در این همایش به صورت شفاف و روشن بیان نشد و به نظر می رسد شاید کارکردی که مورد انتظار بود، حاصل نشد.
 رنگ و بوی مردمی در شورای توسعه 
محمدی درباره عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای رسیدگی به وضعیت موسسات مردمی گفت: فضای شورای توسعه فضایی است که نگاه آن بیشتر به حوزه های قرآنی معطوف شده و نمایندگان مردمی به ارائه مشکلات اعتباری و قانونی موسسات پرداخته اند و امیدواریم به مرحله عملیاتی برسد و در مجموع می توان گفت که رنگ و بوی حوزه مردمی در شورا بیشتر شده است.
عضو نماینده مردمی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی افزود: انتخاب نمایندگان مردمی در 9 ماه پیش صورت گرفت و تا کنون چند جلسه برگزار شده و کمیته تخصیص اعتبارت نیز ذیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی شکل گرفته و نمایندگان مردمی در آن کمیته نیز حضور دارند که امیدواریم در زمینه بحث اعتبارات اتفاقات خوبی بیافتد.
به گزارش ایرنا محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مهر سال گذشته حجت الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مؤسسه بیت الاحزان و حمیدرضا مطهریان مدیرعامل موسسه مهد قرآن حضرت جوادالائمه(ع) را به عنوان اعضای نماینده مردمی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور منصوب کرد و حسن محمدی از دوره قبل به عنوان نماینده حضور داشت.
نگاهی به همایش شورای توسعه 
همایش تخصصی بررسی مسائل اساسی فراروی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی به منظور استفاده از نظرات نخبگان، کارشناسان و صاحبنظران قرآنی روز یکشنبه هشتم مهر ماه با برگزاری چهار نشست تخصصی در اردوگاه شهید باهنر تشکیل شد و مسئولان و کارشناسان قرآنی در حوزه های آموزش عمومی قرآن، حوزه پژوهش و آموزش عالی و همچنین در حوزه تبلیغ و ­ترویج قرآنی به ارائه نظر پرداختند و در پایان بیانیه این همایش قرائت شد که در این بیانیه بر فرهنگ سازی برای جایگاه ممتاز شورای توسعه فرهنگ قرآنی و اجرای برنامه های ضروری به ویژه تعامل منظم و موثر دبیرخانه های سه گانه در پرتو اسناد راهبردی تاکید شد.
این بیانیه با تاکید بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در حوزه قرآن خواستار تهیه آیین نامه های اجرایی منشور توسعه فرهنگ قرآنی به ویژه درباره شکوفایی ظرفیت های مردمی شد.
بهسازی کارهای واگذاری امور به دستگاه، ایجاد سامانه خودکار پایش در سطوح ستادی و صف و استمرار هم اندیشی جامعه نخبگان قرآنی همراه با شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مجمع مشورتی این شورا به صورت سالانه یا شش ماهه از دیگر بندهای بیانیه پایانی این همایش بود.
كد خبر:40412
منبع خبر:خبرگزاری ایرنا
تاريخ خبر:1396/05/16