تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


رئیس هیئت پایش و عضو شورای توسه فرهنگ قرآنی:

همگرایی با اخلاص،تفکر و کار مجاهدانه در راستای اجرای منشور +بیانیه همایش


درمراسم افتتاحیه همایش تخصصی حجت‌الاسلام سعید بهمنی، رئیس هیئت پایش و عضو شورای توسه ضمن تشکر از برگزار‌کنندگان این همایش، به ارائه گزارش مختصری از فعالیت هیئت پایش پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورا، در ادامه مراسم افتتاحیه همایش تخصصی بررسی مسائل اساسی شورای توسعه فرهنگ قرآنی حجت‌الاسلام والمسلمین سعید بهمنی، رئیس هیئت پایش و عضو شورای توسه فرهنگ قرآنی ضمن تشکر از برگزار‌کنندگان این همایش، به ارائه گزارش مختصری از فعالیت هیئت پایش پرداخت و گفت: این هیئت در دی‌ماه ۹۴ با دریافت حکم از مخبردزفولی، رئیس شورای توسعه و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز شد و تا به الان حدود یک سال و نیم از فعالیت آن می‌گذرد.
وی ادامه داد: فعالیت ما صرفاً ستادی بوده است و کمیسیون‌ها و دبیرخانه را پایش کردیم و سطح پایش فرآیندی بوده است و برخی از دوستان گلایه‌مند از اثربخشی و پیامدسنجی این پایش‌ها بودند که اصلاً این کار حرفه‌ای ـ پژوهشی هست؟ و کار ستادی نیست و لذا باید مطالعات اثربخشی در این زمینه انجام شود و در کشور ما خیلی شاهد این موضوع نبوده‌ایم.
بهمنی عنوان کرد: لذا ما حداقل و پایه‌ای که می‌توان اجرا کرد در جمع ستادی دست گرفتیم در حدود شش جلسه اول هیئت پایش، شاخص‌هایی را براساس منشور توسعه و وظیفه کمیسیون‌ها استخراج کردیم و طی جلسات اول حمیدرضا کفاش به خوبی در کمیسیون آموزش نقش‌آفرینی داشتند و بعدها هدایت این کمیسیون آموزش عمومی با حضور آقای فیض فعالیتش ادامه داده شد.
وی افزود: چند اصل را از ابتدا در نظر گرفتیم و نظرمان بر این بود که هیئت پایش هیئت درمانگر باشد و آوازه‌گری از ضعف‌های خود نکنیم و ادای طبیب را در‌آوردیم که طبیب به درمان و ترمیم کردن زخم می‌پردازد که ما بنایمان بر این بود.
بهمنی عنوان کرد: این جلسه نیز در این زمینه فراهم شد که تا با حضور کارشناسان کشور و بیان کاستی‌ها و ضعف‌های پایش‌های انجام شده که ممکن است به راه‌ حل‌‌هایی برسیم که کارگشا باشد و نتایج هیئت پایش را به عملیات و درمانگری نزدیک کنیم.
رئیس هیئت پایش با اشاره به اینکه دو تصمیم‌گیری در این زمینه انجام شد، بیان کرد: یکی اینکه همین جلسه را با بدنه کارشناسان و نخبگان کشور برپا کنیم که امیدواریم اجرایی شود و اردوی موفقی باشد و دیگر اینکه نتایج این جلسه و گزارش‌های پایش را خدمت رؤسای کمیسیون‌ها ببریم که به آنها بگوییم این نتایج بررسی ما است که اگر راه‌حل و توضیحی دارند، ارائه دهند. طبعاً هیئت پایش پس از این، جلسه با وزرا و رؤسای کمیسیون‌ها خواهند داشت و بعد از آن گزارش‌ها را با راه‌حل‌هایی که بدست آوردیم‌ به شورا ارائه می‌دهیم که درباره ادامه اجرایی کردن منشور تصمیم‌گیری کنید.
بهمنی اظهار کرد: اگر این الگویی که امروز برای چاره‌جویی شمول قرآن گذاشته‌ایم به نتیجه برسد جا دارد که این ظرفیت را به‌سازی کنیم و در کنار سه کمیسیون و دبیرخانه این هیئت، جمعی در فواصل زمانی منطقی مثلاً هر یک سال و یا شش ماه تشکیل شود که دبیرخانه بتواند بدنه کارشناسی و نخبگانی که در این زمینه نیستند، به‌کار گیرد که از رزق برکت این کارشناسان و نظراتشان بهره‌مند شویم. اگر این الگو موفق شود می‌توان به صورت مستمر آن را ادامه داد.
رئیس هیئت پایش گفت: معتقدم اگر می‌خواهیم موفق باشیم نیاز به همگرایی داریم و همگرایی نه صوری، بلکه واقعی همراه با اخلاص تفکر و مطالعه عمیق و مجاهدت و کار مجاهدانه. کار قرآنی زمین مانده در کشور زیاد داریم. با آرمان‌ها و تصورات خودمان به اینکه انقلاب شود و اینکه چه نسبتی با قرآن برقرار کنیم خیلی فاصله با آن سطح مطلوب داریم. سطحی که مورد انتظار ما است و یا علاقه‌مند‌ان در سطح جهان منتظرند ببینند که چه نسبتی با قرآن برقرار می‌کنیم.
وی عنوان کرد: نهادینه کردن قرآن در سطح مختلف در جامعه از آرزوی کارشناسان قرآنی است و جلسه امروز برای اینکه همفکری کنیم که ستادهایمان ناب‌تر و خالص‌تر شود و اگر دبیر کمیسیون‌ها یاری کنند و مطالعات اثربخشی و پیامد‌سنجی اضافه شود، امید می‌رود که نقطه روشن و کانون نورانی را در فعالیت‌های قرآنی شکل دهیم.
بهمنی بیان کرد: گزارش‌هایی که در هیئت پایش فراهم شده بخشی در اختیار شما است که پنل‌ها به ریاست دبیران کمیسیون‌ها شکل می‌گیرد و استثناً کمیسیون تبلیغ و ترویج  در غیاب حجت الاسلام والمسلمین حشمتی به ریاست حجت‌الاسلام حمید محمدی تشکیل می‌شود که وی دبیری دو پنل تبلیغ و ترویج و دبیرخانه را امروز برعهده دارد.
این مقام مسئول افزود: درصورت موفقیت اجرای این الگو، می توان ظرفیت های موجود را بهسازی کرد و برگزاری این همایش در فواصل منطقی به نوعی مجمع مشورتی محسوب خواهد شد.
وی همگرایی واقعی همراه با مطالعه عمیق و کار مجاهدانه را نیاز امروز دانست و گفت: کارهای قرآنی بسیاری بر زمین مانده و چشمان بسیاری از تشنگان فرهنگ قرآنی نظاره گر عملکرد ما در این زمینه است.
سپس بنابر گزارش ها و نتایج پنل ها در پایان همایش و ارئه آن توسط دبیران، بیانیه پایانی همایش توسط حجت‌الاسلام بهمنی، رئیس هیئت پایش قرائت شد. متن این بیانیه بدین شرح است؛
«بسم‌الله الرحمن الرحیم
کارشناسان و صاحب‌نظران در همایش پس از مشارکت مؤثر در نشست‌های تخصصی چهارگانه و راه‌یافت مسائل اساسی فراروی اجرای منشور توسعه را به عنوان بیانیه همایش به این شرح اعلام می‌کنند؛
فرهنگ‌سازی درباره جایگاه ممتاز منشور توسعه، شورا و کمیسیون‌ها در کشور و جهان اسلامی
اجرای برنامه‌های ضروری به‌ویژه تأمین مطالبات رهبری معظم انقلاب در باره قرآن
تعامل منظم و مؤثر دبیرخانه‌های سه‌گانه کمیسیون‌ها و دبیرخانه شورای توسعه در پرتو اسناد راهبردی
تهیه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی منشور توسعه به‌ویژه در باره شکوفایی ظرفیت‌های مردمی
بهسازی سازوکارهای واگذاری امور به دستگاه‌ها و فعال‌سازی استعدادهای موجود کشور
ایجاد سامانه خودکار پایش در همه سطوح ستادی و تهیه گزارش راهبردی منظم و احیانا سالانه
استمرار هم‌اندیشی و مشارکت جامعه نخبگان قرآنی همراه با شورای توسعه و کمیسیون‌ها و مجمع مشورتی».
حجت‌الاسلام بهمنی پس از قرائت بیانیه عنوان کرد: این همایش اولین الگویی است که در این باره اجرا کردیم و احیانا با بهسازی چنین نشستی به‌طور شش‌ماه و یا سالانه بخشی از نقص این ستاد را برطرف کنیم. 
كد خبر:40368
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1396/05/10