تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


شورای توسعه فرهنگ قرآنی

تشکیل سی و پنجمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی


جلسه سی‌و پنجم شورای توسعه فرهنگ قرآنی، شنبه، 4 دی ‌ماه، در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

پیش از دستور این جلسه اصلاح یکی از تبصره های آیین نامه شورای توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر تعیین حداقل رأی مصوبات بود که به اتفاق اعضاء تبصره 2 ماده 3 این آیین­نامه بدین صورت اصلاح شد: جلسات شوراي تخصصي با حضور رئيس و اکثریت مطلق اعضا رسميت داشته و مصوبات آن با رأي موافق اكثريت حاضر لازم­الاجراست، مشروط بر آنکه در هر حال تعداد آرای مثبت از  یک سوم تعداد کلّ اعضا کمتر نباشد.
دستور نخست این جلسه ارائه گزارشی از وضعیت مشارکت اعضای شورای توسعه فرهنگ در جلسات شورا از بدو تشکیل تا کنون و تصمیم­گیری در مورد غیبت مکرر برخی از اعضا (در اجرای تبصره 4 ماده 3 آیین­نامه شورای توسعه) بود. در این گزارش، میزان مشارکت اعضای حقیقی شورا، 88  درصد و اعضای حقوقی 42 درصد بیان شد.
و در نهایت تصمیم بر آن گرفته شد که نظر به عضویت معاون علمی ریاست جمهوری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزیر ورزش و جوانان در شورا، جهت مشارکت بیشتر، عضویت این اعضا یا نماینده تام الاختیار ایشان در شورای توسعه فرهنگ قرآنی، جهت تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شود.
دستور بعدی این جلسه، ارائه و بررسی پیش­نویس سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور بود. مهمترین نکات و ملاحظات مطرح شده در این مورد عبارتند از: ضرورت تدوین هماهنگ و یکسان اسناد راهبردی طبق یک الگوی واحد، پیش­بینی الزامات و ضمانت­های اجرایی سند، لزوم نگاه واقع بینانه و مطابق با میزان اختیارات و وظایف، پیشنهاد تفکیک دو بخش پژوهش و آموزش عالی، پرهیز از تفصیل متن سند و ادبیات مغلق و ضرورت پررنگ ترشدن نقش حوزه های علمیه در سند
پس از بحث و گفتگوی اعضا در مورد این پیش­ نویس، مقرر شد تا گروه تدوین سند با توجه به نظرات بیان شده در جلسه نسبت به بازنگری آن اقدام وبه جلسه آتی شورا تقدیم نمایند.
كد خبر:38695
منبع خبر:معاونت مطالعات و برنامه ریزی راهبردی
تاريخ خبر:1395/10/06