تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


مجمع مشورتی

تغییر و تحول اساسی و بنیادی مسابقات قرآن ضروری است


جلسه 78 مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، روز یکشنبه، 21 آذرماه به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

رضا سلامت­ پناه، دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، گفت: این جلسه مجمع به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد و یکسان‌سازی عناوین برگزیدگان و تجلیل شوندگان قرآنی مورد گفتگو قرار گرفت.
دبیر مجمع مشورتی افزود: با توجه به اقدام اخیر استاندارسازی تعاریف و مفاهیم حوزه قرآن و عترت و همچنین با توجه به وجود عناوین مختلف برای فعالان برگزیده قرآنی از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف، لازم است تعریف واحد برای فعالان برگزیده و تجلیل شده قرآنی تعیین و به کارگروه استانداردسازی  تعاریف ارائه شود.
پس از گفتگوی اعضا در این خصوص، مقرر شد به منظور تعیین تعریف واحد برای فعالان برگزیده و تجلیل شده قرآنی، کارگروهی متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تشکیل شود.
دستور نخست این جلسه به ارائه گزارش و بررسی برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی قرآن کریم اختصاص داشت که حجت الاسلام سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، گزارشی مبسوط از نحوه برگزاری و ابعاد مختلف مسابقات ارائه کردند و به مهمترین جنبه‌های برگزاری مسابقات از جمله شکل­ گیری رویکردهای نویدبخش تحولی در ابعاد مختلف اشاره نمودند. در ادامه اعضای جلسه به نقد و بررسی برگزاری و اجرای مسابقات بین‌المللی پرداخته و به مسائلی از جمله عدم ورود جدی سازمان­ها، نهادهای دولتی و مؤسسات مردمی به عرصه مسابقات، لزوم شفافیت مسائل مالی اجرای مسابقات، عدم وجود شاخص‌ها و اهداف متعین و زمان­بندی نامتناسب برگزاری مسابقات اشاره کردند.
سلامت ­پناه خاطرنشان کرد: پیشنهادهایی نیز جهت هرچه بهتر اجرا شدن مسابقات از جمله تدوین مجموعه اسناد و پژوهش­های کاربردی مورد نیاز با رویکرد ارتقاء، اثربخشی، مردم­ سپاری، جریان­ سازی و فرهنگ­ سازی مسابقات، ایجاد سامانه ارتباط مستمر و هدفمند با متسابقان از طریق ساختار نهادهای مرتبط و ضرورت تسری منظر بین­ المللی در یکپارچه­ سازی آیین ­نامه برگزاری و داوری مسابقات ارائه شد.
وی ادامه داد: در پایان جلسه مقرر شد به منظور ارتقاء و ارزیابی دقیق مسابقات قرآن، ستاد عالی هماهنگی مسابقات از صاحب نظران امور قرآنی برای شرکت در کمیته‌های این ستاد دعوت نماید.
كد خبر:38531
منبع خبر:معاونت مطالعات و برنامه ریزی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1395/09/22