تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


یادداشت 2 :

نسبت قرآن با تأسیس و امتداد انقلاب اسلامی


قرآن کریم سنجه صحت عملکردی ساختارهای حکومت اسلامی و تحولات فرهنگی
انقلاب اسلامی ایران، انقلابی در نظام های تعاملات انسانی و مبانی فرهنگی و اعتقادی بر پایه اصالت قرآن و ضرورت بازگشت به آموزه های اصیل آن در ایجاد حکومت اسلامی است و از این رو قرآن، نظام­نامه و دستورنامه حدوث و بقای این انقلاب به شمار می­آید و ترازِ امتداد و تحول این انقلاب بر اساس قرآن کریم تعریف می­شود. بنابراین ساختار انقلاب اسلامی قالب و آینه ای برای نمایاندن گوهر معنای قرآن است و هرجا که  این قالب نمایانگر و منعکس کننده قرآنیت و آموزه های قرآنی نیست نیاز به صیقل و شفافیت و بازطراحی و بازآرایی دارد.
از این رو هرجایی که از  فرهنگ و  اندیشه سخنی می­رود؛  مراد اصیل و انقلابی ما ازآن ، قرائتِ قرآن مبنای آن فرهنگ و قرآن محورِ آن اندیشه است تا هماهنگی با ذات انقلاب را داشته باشد. 
  در ادبیات مدیریت فرهنگی، مهندسي فرهنگ به معنای فرايند بازشناسي، آسيب شناسي، پالايش و ارتقاء بخشي فرهنگ و جهت دهي بر پايه هويت اصيل اسلامي ـ ايراني با توجه به شرايط و مقتضيات ملّي و جهاني است که مبنای این هویت آفرینی، آموزه های استوار قرآن کریم است.
  بنابراین مهندسی فرهنگ در معنای دقیق و انقلابی خود به معنای تحقق نقش و كاركرد قرآن کریم در فرايندي است كه منجر به ارتقا و تعالي هويت و فرهنگِ اسلامي ـ ايراني مي شود.
كد خبر:36866
منبع خبر:روابط عمومی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی
تاريخ خبر:1395/07/14


پیوست