تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

پیدایش اقتضائات جدید قرآنی


 جوشش های قرآنی پس از انقلاب همچون سایر جریان های فرهنگی کشور نیازمند هدایت، هماهنگی و ساماندهی بود که این ضرورت از اوایل دهه هفتاد در میان فعالان قرآنی کشور به ویژه فعالان حوزه آموزش و تبلیغ و ترویج قرآن احساس و در قالب ایده ها و طرح های کارشناسی در مجامع رسمی و غیررسمی مطرح شد.
از سوی دیگر گذشت یک دهه تجربه حکومت‌داری و وقوف مدیران و مسئولان دین مدار کشور بر فقدان پشتوانه‌های معرفتی کافی برای ابتنای نظام‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بر تعالیم قرآنی، افزایش مطالبات معرفتی از قرآن کریم را در این عرصه‌ها رقم زد.
بر این اساس، سه دسته از اقتضائات و مطالبات در جامعه پدید آمد؛ هماهنگی دستگاه-ها و نهادهای فعال در عرصه فعالیت های قرآنی، حضور قرآن در فرهنگ عمومی و انس جامعه با قرآن و علاوه بر آن تسری مبانی و فرهنگ قرآنی در نظام های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور. در این میان موضوع اول، یعنی هماهنگی و ساماندهی فعالیت-های قرآنی به عنوان مطالبه اصلی فعالان قرآنی کشور در سطح ملی پیگیری شد. ارائه پیشنهاد تشکیل وزارت قرآن در سال 1370 از سوی جمعی از استادان حوزه قرائت قرآن کریم به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی عمده ترین مصداق آن است.