تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

طرح های ملی ساماندهی فعالیت های قرآنی


 تشکیل هسته های علاقه مند به ساماندهی فعالیت های قرآنی در سه مرکز دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی و فراکسیون قرآن و عترت دوره هفتم مجلس شورای اسلامی موجب شد سه جریان تصمیم سازی در قالب سه طرح ذیل تهیه و به نهادهای تصمیم گیر کشور ارائه شود. این طرح ها به صورت موازی به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی ارائه و در نهایت در دفتر ایشان جمع بندی و برای تدوین و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.
1. طرح تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی (دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی-1384)
نتايج نهایی تحقيقات بخش قرآنی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی که بر ضرورت تشكيل ساختار شورايي و ترجيح آن بر ساير مدل‌ها اشعار داشت، پس از طرح، نقد و تكميل در جلسات متعدد علمي و كارشناسي دبيرخانه با حضور مديران و كارشناسان ارشد امور قرآني كشور، در سال 1385 در قالب طرح تشكيل شوراي توسعه فرهنگ قرآني و شوراهای تخصصی وابسته تدوين و به دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه و توسط ايشان به دفتر مقام معظم رهبري مدظله العالی تقديم شد. در این طرح پیش بینی شده بود که «شورای توسعه فرهنگ قرآنی» به عنوان یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست رئیس جمهور و نایب رئیسی دبير شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دبیرخانه شورای عالی و شوراهای تخصصی آن در وزارتخانه های سه گانه فرهنگی به ریاست هر یک از وزرا تشکیل شود.
2. طرح جامع قرآنی کشور (سازمان تبلیغات اسلامی-1386)
به هنگام تدوین اسناد بخشی برنامه چهارم توسعه كشور، کمیته هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی پیشنهادهایی را براي گنجاندن در این اسناد به کارگروه مربوط که مسئولیت آن با رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بود ارائه کرد. یکی از این پیشنهادها، تهيه طرح جامع قرآني كشور توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که با توجه به درخواست و اعلام آمادگی ریاست سازمان تبلیغات اسلامی توافق شد طرح با همکاری سایر دستگاه های مرتبط و تحت نظارت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط سازمان تبلیغات اسلامی تهیه و برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. پی گیری های بعدی این سازمان موجب شد این بند در مجموعه اسناد بخشی مصوب دولت هشتم به این صورت قید شود: «تهیه و اجرای طرح جامع قرآنی کشور (سازمان تبلیغات اسلامی)»
طرح جامع قرآني سال‌های 1384 تا 1386 توسط این سازمان تهیه و تنظیم شد. در این طرح ضمن ارائه اصول و مبانی نظری، تبیین وضع موجود و چالش ها، سیاست های اجرایی، برنامه های عملیاتی هر یک از حوزه های فعالیت های قرآنی، شاخص ها و سازمان اجرایی (تقسیم کار ملی) آن پیشنهاد شده است. این طرح مبتنی بر تشکیل «شورای عالی قرآن کشور» به ریاست رئیس جمهور و دبیری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به منظور سیاست گذاری کلان امور قرآنی کشور بود. عدم اجماع صاحب نظران بر تمرکز تولیت امور قرآنی کشور در سازمان تبلیغات اسلامی مانع اصلی ابلاغ طرح از سوی دولت شد.
3. طرح تشکیل شورای عالی قرآن (مجلس شورای اسلامی-1386)
با توجه به پیگیری های ویژه برخی نمایندگان مجلس هفتم به خصوص سرکار خانم دکتر لاله افتخاری و به منظور ساماندهي فعاليت هاي قرآني کشور، طرح «تشکیل شورای عالی قرآن» با همکاری هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآنی کشور توسط گروهی از اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شوراي اسلامي تدوين و با امضای 220 نفر از نمایندگان در مهرماه 1386 به صحن علنی مجلس ارائه شد. در این طرح ریاست شورای عالی قرآن با رئیس جمهور و دبیری آن بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داده شده بود.