تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي

تلفیق طرح های ملی


پس از ارائه طرح های سه گانه فوق از سوی مسئولان ارشد، به محضر مقام معظم رهبری مد ظله العالی، معظم له تدبیر در این خصوص را به رئیس نهادهای قرآنی وابسته به دفتر ایشان ارجاع فرمودند. هرچند موضوع تشکیل شورای قرآن فصل مشترک میان این طرح ها بود و اشتراکات دیگری نیز با یکدیگر داشتند؛ اما با توجه به وجود برخی اختلافات در شیوه های اجرایی، پس از ارائه گزارش تفصیلی دفتر در خصوص امور قرآنی کشور به مقام معظم رهبري مد ظله العالی، با موافقت ایشان مقرر شد وظیفه تلفيق طرح ها و تصويب آن بر اساس مدل پیشنهادی دفتر به شوراي عالي انقلاب فرهنگي محول شود. از این رو از مجلس شورای اسلامی خواسته شد طرح تشکیل شورای عالی قرآن را از دستور خارج کند.
بدین منظور در آبان ماه 1386 کارگروه بررسی طرح شورای توسعه فرهنگ قرآنی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و آیین نامه تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شوراهای تخصصی وابسته را بازنگری و تدوین کرد. در ادامه با تأکید دبیر شورای عالی بر ضمیمه کردن اهداف و سیاست های توسعه فرهنگ قرآنی به ساختار پیشنهادی، کارگروهی دیگر در شش ماهه اول سال 1387 پیش نویس سند راهبردی توسعه فرهنگ قرآنی را تهیه کرد. پس از بررسی این سند به همراه اساسنامه تشکیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی در کمیسیون مشورتی دبیرخانه و سپس شورای تخصصی مهندسی فرهنگی، در نهایت طرح تکمیلی با عنوان منشور توسعه فرهنگ قرآنی در تاریخ 22/2/88 به تصویب شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی رسید.
بنابراین منشور توسعه فرهنگ قرآنی که حاصل تلفیق مبانی مشترک طرح هاي سه گانه، نتايج جلسات کارشناسی دستگاه ها و طرح های پژوهشي انجام‌ شده در حوزه امور قرآني است، با صرف حدود 8 هزار نفرساعت جلسات علمي و كارشناسي و با پشتوانه ای مشتمل بر 4 هزار صفحه مستندات علمي و پژوهشي، در مسیری طولانی و پر فراز و نشیب به تصویب رسید و در تاريخ 9/4/1388 با امضاي رياست محترم جمهوري جهت اجرا ابلاغ شد.