تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
قوانين و مصوبات > مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی > آیین نامه اجرایی پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به حافظان و قاريان قرآن در سال 1395
نسخه چاپي

آیین نامه اجرایی پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به حافظان و قاريان قرآن در سال 1395


آیین نامه اجرایی پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به حافظان و قاريان قرآن در سال 1395
جلسه شماره 33 | مورخ 1395/08/08
مصوبه شماره 95/15030/دش | مورخ 1395/08/25


آیین ­نامه اجرایی پرداخت کمک  هزینه  تحصیلی دانشجویی  به حافظان و قاريان قرآن در سال 1395
موضوع فعالیت ذیل برنامه 1803008000 از ردیف 1- 109500 قانون بودجه سال 1395 کل کشور
مصوب جلسه 33  مورخ 8/8/1395شورای توسعه فرهنگ قرآنی
 
در اجرای بند پنج ماده چهار منشور توسعه فرهنگ قرآنی و به منظور اجرای صحیح فعالیت ذیل برنامه 1803008000 از ردیف 1- 109500 قانون بودجه سال 95 کل کشور، با عنوان ارائه شهریه دانشجویی تحصیل حافظان و قاريان قرآن، شورای توسعه فرهنگ قرآنی در جلسه 33 مورخ 8/8/1395 مشمولان و نحوه پرداخت کمک هزینه شهریه دانشجویان را به شرح ذیل تعیین کرد:

ماده 1 - مشمولان و میزان پرداخت کمک هزینه شهریه
1. کمک هزینه شهریه ثابت و متغیر تحصیل حافظان و قاريان قرآن در هر نیمسال به مشمولان زیر، در حدود اعتبارات تخصیص ­یافته سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی کشور، حداکثر به میزان درصد مندرج در هر ردیف پرداخت می­شود:
ردیف مشمولان شهریه ثابت شهریه متغیر
1         دارندگان مدرک تخصصی درجه یک استاد حفظ قرآن، استاد تعلیم قرائت قرآن و استاد قرائت قرآن 100 % 100 %
2         دارندگان مدرک تخصصی درجه دو حافظ ممتاز، قاری ممتاز و مدرس قرائت قرآن
و دارندگان رتبه اول تا سوم مسابقات بین­المللی حفظ کل و قرائت قرآن مورد تأیید ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور
100 % 90 %
3         دارندگان مدرک تخصصی درجه سه حافظ کل قرآن، قاری برگزیده و معلم قرائت قرآن
و دارندگان رتبه عالی و ممتاز مسابقات کشوری حفظ کل و قرائت قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه
100 % 80 %
* سایر گواهی­های مؤید حفظ و قرائت قرآن دستگاه­های دولتی و عمومی و نهادهای مردمی اعم از داخلی و خارجی، در این خصوص، فاقد اعتبار است.
* مدرک تخصصی حفظ قرآن کریم با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس مصوبه جلسه 573 مورخ 8/9/1384 شوراي عالی انقلاب فرهنگي از سوی شورای ارزیابی حافظان قرآن اعطا می­شود.
*گواهی­نامه­ تخصصي قرائت و تدریس قرآن با امضای مشترک وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای عالی قرآن صدا و سیما بر اساس مصوبه جلسه نهم مورخ 7/12/1389 شورای توسعه فرهنگ قرآنی از سوی شورای ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن اعطا می­شود.
* ذکر دارندگان مدارک تخصصی حفظ و قرائت در کنار دارندگان رتبه مسابقات در این آیین­نامه به منزله برابری این مدارج با یکدیگر نیست.
 
2. دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی موظفند به معرفی­شدگان سازمان اوقاف و امور خیریه، به ترتیب     ردیف­های جدول، 25، 20 و 15 درصد تخفیف در شهریه ثابت و متغیر ارائه دهند و مبلغ نهایی شهریه را به سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کنند.
3. شرط پرداخت کمک هزینه شهریه در هر نیمسال احراز حداقل معدل 16 در نیمسال گذشته (به استثنای نیمسال اول تحصیل دانشجو) است و به ازای هر یک­صدم نمره معدل بالاتر، یک­دهم درصد به سقف درصد پرداخت کمک هزینه شهریه متغیر افزوده خواهد شد.
4. سقف پرداخت کمک هزینه شهریه به مشمولان، به ازای هر نیمسال، در مقطع دکتری 80 میلیون ریال، در مقطع کارشناسی­ارشد 20 میلیون ریال و در مقطع کارشناسی و کاردانی 15 میلیون ریال خواهد بود.
5. حافظان و قاریانی که در سال تحصیلی 95-94 از مزایای تحصیل رایگان حافظان کل و قاریان ممتاز کشوری (مصوب جلسه 20 مورخ 4/8/92 شورای توسعه فرهنگ قرآنی) استفاده کرده­اند، از احراز شرایط جدید این آیین­نامه مستثنی بوده و تا پایان دوران تحصیلی همان مقطع، طبق آیین­نامه قبلی، مشمول مزایای تحصیل رایگان می­شوند.
6. «دارندگان مدرک تخصصی درجه چهار حافظ بیست جزء و قاری قرآن» و «دارندگان مدرک تخصصی درجه پنج حافظ ده جزء قرآن و نفرات اول تا سوم مسابقات استانی حفظ کل و قرائت قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه»، مشروط به تأمین اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور، به جدول بند یک (به عنوان ردیف­های چهار و پنج) اضافه شده و به ترتیب از 10 و 5 درصد تخفیف از سوی دانشگاه­ها و 20 و 10 درصد پرداخت کمک هزینه شهریه ثابت و متغیر از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه بهره­مند می­شوند.
7. با توجه به لزوم اجرای پروژه برای تحصیل در دوره دکترای پژوهش­محور برای یک سازمان یا نهاد، پرداخت کمک هزینه شهریه به ایشان از موضوع این آیین­نامه خارج است.
8. مشمولان این آیین­نامه نمی­توانند، به طور همزمان در یک نیمسال تحصیلی، از مزایای پرداخت شهریه دانشجویی به ایثارگران، مشمولان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور یا مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) برخوردار شوند.
9. مفاد این آیین‌نامه شامل دانشجویان تبدیل از خارج به داخل در صورت انتقال به دانشگاه دولتی نمی‌شود.

ماده 2 - ضوابط پرداخت کمک هزینه شهریه
1. اعتبارات موضوع این فعالیت صرفاً برای پرداخت شهریه ثابت و متغیر حافظان و قاریان واجد شرایط برای تحصیل در نیمسال اول و دوم سال تحصیلی 96-95 دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی داخل کشور هزینه   می­شود و صرف آن برای شهریه معوقه سایر سنوات ممنوع است.
2. سازمان اوقاف و امور خیریه می­تواند کمک هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان را از طریق انعقاد تفاهم­نامه با وزارت علوم، وزارت بهداشت یا سازمان مرکزی دانشگاه­های آزاد اسلامی، پیام نور و علمی­کاربردی و یا دانشگاه‌های غیردولتی به حساب دانشگاه­ واریز کند. در این صورت، دانشجو هنگام ثبت ­نام تنها سهم شهریه خود را به دانشگاه پرداخت خواهد کرد.
3. دانشجویان دانشگاه­های فاقد تفاهم­نامه با سازمان اوقاف و امور خیریه رأساً نسبت به پرداخت شهریه به دانشگاه اقدام کرده و پس از ارائه اسناد مثبته، از طریق سامانه این سازمان، کمک­هزینه شهریه دانشجویی خود را پس از تأمین اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور دریافت می­کنند. دانشگاه­ها موظفند همکاری لازم را در ارائه اسناد مورد نیاز اعمال کنند.
4. در صورت عدم احراز شرط معدل، کمک­هزینه تحصیلی آن نیمسال به دانشجو پرداخت نخواهد شد و در صورت پرداخت، مبلغ شهریه پرداختی آن نیمسال از نیمسال­های بعدی کسر خواهد شد.
5. تعداد نیمسال‌های پرداخت کمک هزینه شهریه متناسب با آیین‌نامه‌های آموزشی در مقاطع تحصیلی کاردانی چهار نیمسال تحصیلی، کارشناسی هشت نیمسال تحصیلی، کارشناسی ارشد چهار نیمسال تحصیلی، دکتری هشت نیمسال تحصیلی است. نیمسال­های مرخصی دانشجو در سقف سنوات تحصیلی وی محاسبه نمی­شود.
6. کمک­هزینه شهریه (اعم از ثابت و متغیر) در نیمسال­های مرخصی تحصیلی یا حذف ترم پرداخت نمی­شود.
7. دانشجویان مشمول در هر سال فقط از مزایای یکی از مشمولین ردیف­های جدول ماده یک این آیین‌نامه برای هر مقطع تحصیلی برخوردار می‌شوند.
8. در راستای فرهنگ­سازی قرآنی در محیط آموزش عالی کشور، دانشگاه­ها و مراکز آموزشی موظفند تمهیدات لازم را برای بهره­گیری از خدمات آموزشی و تبلیغی ­ترویجی قرآنی مشمولان این آیین­نامه بر اساس ضوابط مصوب شورای هماهنگی و گسترش فعالیت­های قرآنی دانشگاه­ها فراهم آورند.
 
 ماده 3 نظارت بر اجرای آیین ­نامه
1. مسئولیت حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه است.
2. سازمان اوقاف و امور خیریه موظف است مبالغ شهریه پرداختی به دانشجویان مشمول در هر نیمسال تحصیلی را به همراه نام، نام خانوادگی، جنسیت، سن، مذهب، نام دانشگاه، رشته، استان و شهرستان محل تحصیل، مقطع و نیمسال تحصیلی، کد ملی دانشجو، کد گواهی­نامه حفظ یا قرائت، تاریخ تکمیل مدارک مثبته، در پایان هر نـیمسال تحـصیلی به مراجع ذی­ربط و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کند.
3. شورای هماهنگی و گسترش فعالیت­های قرآنی دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی با مسئولیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی موظف است بر حسن اجرای این آیین­نامه در دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی نظارت کند و گزارش دوره­ای آن را، با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، در پایان هر نیمسال تحصیلی تهیه و به دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کند.
4. مسئولیت نظارت بر اجرای این آیین‌نامه بر عهده دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.

ماده 4 این آیین ­نامه در 4 ماده و 21 بند به تصویب جلسه 33 شورای توسعه فرهنگ قرآنی مورخ 8/8/1395 رسید و پس از ابلاغ آن کلیه ضوابط و آیین­نامه­های قبلی در این خصوص کأن ­لم ­یکن تلقی می­شود.