تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
قوانين و مصوبات > مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی > آيين نامه تشكيل هيأت رسيدگي به امور مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت
نسخه چاپي

آيين نامه تشكيل هيأت رسيدگي به امور مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت


آيين نامه تشكيل هيأت رسيدگي به امور مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت
جلسه شماره 25 | مورخ 1393/12/02
مصوبه شماره 93/18905/دش | مورخ 1393/12/24


آیین­ نامه تشکیل هیأت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت
مصوب جلسات 23 ، 24 و 25 مورخ 7/4/1393 ، 3/8/93 و 2/12/1393 شورای توسعه فرهنگ قرآنی
شماره ابلاغ: 18905/93/دش- تاریخ ابلاغ: 24/12/1393
مقدمه
در اجرای بند 5 ماده 4 منشور توسعه فرهنگ قرآنی و به منظور ایجاد سازوکار لازم برای هماهنگی دستگاه‌ها در اجرای ضوابط و مقررات تأسیس مراکز، مؤسسات، کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و نظارت بر فعالیت آنها، مصوب جلسه 385 مورخ 8/8/1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی و حسن تعامل، هماهنگی و هم‌افزایی در انجام وظایف مصرّح و قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و اتخاذ روش‌های مطلوب و پرهیز از موازی‌کاری در عرصه ساماندهی مشارکت‌های مردمی و صدور مجوز و نظارت بر فعالیت‌های قرآن و عترت، هیأت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت کشور – که به اختصار هیأت نامیده می‌شود - به شرح مواد آتی تشکیل می‌شود.
 
ماده1- وظایف و اختیارات هیأت
کلیه وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی در عرصه صدور مجوز و نظارت بر فعالیت مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و تعیین ضوابط و نحوه حمایت از این مؤسسات به این هیأت واگذار می‌شود.
تبصره1- کلیه مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت با عناوین مختلف اعم از مرکز، مجمع، بنیاد، انجمن و سایر عناوین که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی اعم از دولتی، عمومی و مردمی به صورت غیرانتفاعی یا انتفاعی تشکیل می‌شود، مشمول این آیین‌نامه می‌باشد. این مؤسسات می‌بایست منحصراً در حوزه قرآن و عترت فعالیت داشته و یا اکثر فعالیت‌شان در این حوزه باشد.
تبصره2- هیأت می‌تواند نسبت به رصد و نظارت بر فعالیت‌های قرآن و عترت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام و موارد تخلف را به مراجع ذی‌صلاح اعلام کند.

ماده 2- ترکیب هیأت
1. معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس هیأت)
2. بالاترین مقام مسئول فعالیت­های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی (نایب‌رئیس)
3. دو نفر از مدیران یا کارشناسان امور مؤسسات قرآن و عترت (یک نفر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک نفر از سازمان تبلیغات اسلامی)
4. دو نفر نماینده از اتحادیه مؤسسات مردمی و تشکل­های قرآن و عترت کشور
5. دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی یا نماینده تام‌الاختیار وی
6. یک نفر نماینده مشترک مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران
7. نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه
تبصره 1- دبیر هیأت از سوی اعضای هیأت و از میان ایشان و یا خارج از آن برای مدت دو سال انتخاب می­شود و انتخاب مجدد وی برای دوره­های بعد بلا مانع است.
تبصره 2- اعتبار و رسمیت جلسات هیأت منوط به حضور اکثریت مطلق (نصف به­علاوه یک) اعضا و اعتبار مصوبات و تصمیمات هیأت منوط به رأی مثبت اکثریت مطلق حاضران خواهد بود.

ماده 3- به منظور پیگیری اهداف و مأموریت‌های هیأت، برگزاری جلسات هیأت و کارگروه‌های مربوطه و تنظیم و پیگیری اجرای مصوبات هیأت، دبیرخانه هیأت در سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل و مستقر خواهد شد.

ماده 4- دبیرخانه هیأت موظف است حداکثر تا دو ‌ماه پس از تشکیل هیأت، دستورالعمل‌های اجرایی لازم برای صدور مجوز و نظارت بر فعالیت مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت را در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی کشور تنظیم و جهت تصویب به هیأت پیشنهاد نماید.

ماده5- از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، صدور مجوز هرگونه مؤسسه با موضوع فعالیت یا عنوان قرآن و عترت صرفاً توسط این هیأت انجام می‌شود.
تبصره 1- مجوز فعالیت کلیه مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت با امضای مشترک رئیس هیأت (معاون قرآن و عترت) و نائب­رئیس هیأت (بالاترین مقام مسئول فعالیت‌های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی) با آرم مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی صادر می‌شود.
تبصره 2 - دبیرخانه هیأت می‌تواند بر اساس مصوبات هیأت، نسبت به تشکیل هیأت‌ها و دبیرخانه‌های متناظر استانی و شهرستانی در سطح کشور و تفویض اختیار مقتضی به آنها اقدام نماید.

ماده6- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است در بررسی اساسنامه مؤسسات و شرکت‌ها و ثبت سایر مراکز، در صورت برخورد با درج هرگونه فعالیت قرآن و عترت در اهداف و برنامه‌های آنها، نسبت به استعلام صلاحیت از هیأت اقدام کند.

ماده7- از زمان تشکیل هیأت، کلیه مؤسسات قرآن و عترت کشور موظفند طی یک سال نسبت به تعویض مجوز خود با پروانه فعالیت جدید و تطبیق فعالیت‌ها با دستورالعمل‌های ابلاغی هیأت اقدام کنند. پس از اتمام مهلت قانونی، از فعالیت مؤسسات و مراکز فاقد مجوز موضوع این آیین‌نامه جلوگیری خواهد شد.

ماده8- این آیین‌نامه در یک مقدمه، 8 ماده و 6 تبصره به پیشنهاد مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی، دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و نمایندگان اتحادیه‌های مؤسسات قرآنی مردمی و تشکل‌های قرآن و عترت کشور تنظیم و در جلسات 23 مورخ 7/4/1393، 24 مورخ 3/8/93 و 25 مورخ 2/12/1393 شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ آن کلیه مکاتبات و تفاهم‌نامه‌های قبلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی در این خصوص کأن‌لم‌یکن خواهد بود.