تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
قوانين و مصوبات > مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی > اهداف آموزش عمومی قرآن کشور
نسخه چاپي

اهداف آموزش عمومی قرآن کشور


اهداف آموزش عمومی قرآن کشور
جلسه شماره 16 | مورخ 1392/02/07
مصوبه شماره 9258/92/دش | مورخ 1392/08/08


 


در اجرای مواد 1 و 2 و بندهای یک، چهار و پنج ماده 4 منشور توسعه فرهنگ قرآنی، در جلسه نوزدهم و بیستم مورخ 1392/2/7 و 1392/8/4 شورای توسعه فرهنگ قرآنی، پیشنهاد کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور در خصوص «اهداف آموزش عمومی قرآن کشور» به شرح ذیل به تصویب رسید:
بسم الله الرحمن الرحیم
«هو الّذي بعث في الأمّيّين رسولا منهم یتلو علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة
و إن كانوا من قبل لفی ضلال مبین» [جمعه/ 2]
مقدمه
در پی تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی و لزوم توسعه آموزش عمومی قرآن کریم و در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در فراگیری و انس عمومی با قرآن کریم در جامعه اسلامی، به منظور تعیین شاخص­ های مطلوب سواد قرآنی برای آحاد جامعه در ابعاد مختلف اعتقادی، شناختی، رفتاری و ... ، چشم ­انداز، رسالت و اهداف نظام آموزش عمومی قرآن کریم کشور بر اساس ملاحظات ذیل تعیین شده است:
الف- این اهداف با عنایت به جایگاه رفیع قرآن کریم در هدایت جامعه اسلامی و جایگاه ملت بزرگ ایران به عنوان پرچم دار فرهنگ قرآن و عترت تعیین شده است. از این رو فاصله میان وضعیت موجود با اهداف تعیین ­شده نباید باعث عدول از شاخص­ های مورد توجه کتاب و سنت و شایسته ام­ القرای اسلامی درباره قرآن شود. اگرچه در تدوین این اهداف، علاوه بر توجه به شاخص­ های مذکور، امکان تحقق آن نیز مدّ نظر بوده است.
ب- برای تحقق مجموعه اهداف مصوب لازم است هنگام برنامه ­ریزی، این اهداف سطح ­بندی و ترکیب مناسب داشته باشد و رعایت تقدم رتبی مباحث و ترتیب اهمیت موضوعات مورد توجه قرار گیرد.
ج- جامعه مخاطب اهداف، عموم مردم با هوشمندی و توان ذهنی متوسط است. بنابراین برای سایرین و کودکان باید این اهداف متناسب­ سازی شود.
د- در مورد دانش ­آموزان، ضروری است این اهداف با برنامه ­ریزی دقیق، به تدریج تا پایان دوره متوسطه محقق شود.
چشم ­انداز نظام آموزش عمومی قرآن
«نهادینه شدن فرهنگ انس با قرآن کریم و تربیت ده میلیون حافظ قرآن در جامعه»
رسالت نظام آموزش عمومی قرآن
«ايجاد توانايي خواندن همراه با فهم و تدبر در قرآن و بهره‌گيري مردم از تعاليم قرآن در زندگي»
اهداف آموزش عمومی قرآن کریم

  عنوان هدف تحلیل مفهومی
1       تقویت ایمان و گرایش به قرآن و عترت اعتقاد قلبی به حقانیت، جامعیت و جاودانگی قرآن مجید
و جایگاه پیامبر (ص) و اهل بیت (ع)
به عنوان تبیین­ کنندگان علمی و عملی قرآن و محبت و مودت نسبت به قرآن و اهل بیت (ع)
2       توانایی خواندن قرآن کریم خواندن صحیح و روان قرآن کریم با تلفظ عربی حروف و حرکات در حد تمایز
3       درک معنای آیات قرآن کریم درک معنای ظاهری عموم عبارات و آیات قرآن کریم
4       توانایی و التزام به تدبر در آیات قرآن کریم آشنایی با روش تدبر و پایبندی به اندیشه و دقت در آیات قرآن برای درک بهتر مراد و مقصود آیات
5       حفظ قرآن کریم به خاطرسپاری و ازبرخوانی بخش­هایی از آیات و سور قرآن کریم (حداقل سه جزء)
6        انس با قرآن کریم اشتیاق به خواندن روزانه و استماع قرآن کریم، همراه با فهم و تدبر در آیات
7       آشنایی با علوم و معارف
قرآن کریم
آشنایی با کلیات تاریخ و علوم قرآنی و شناخت معارف اساسی و ضروری قرآن کریم
8       توانایی استفاده از قرآن کریم توانایی جستجو و دریافت معارف عمومی مورد نیاز از قرآن کریم با استفاده از منابع معتبر
9       تبعیت از قرآن و عترت عمل به آموزه­های قرآن و اهل بیت در ابعاد مختلف زندگی و تحقق سبک زندگی قرآنی
 
 

تدابیر اجرایی
1.     وزارت آموزش‌ و پرورش‌ و سایر دستگاه­های دولتی، عمومی و نهادهای مردمی مكلفند کلیه برنامه­ های درسی آموزش عمومی قرآن و همچنین دوره­های تربیت مربی، معلم و مدرس مربوطه را بر اساس اهداف فوق تنظیم و اجرا کنند.
2.     وزارت آموزش‌ و پرورش‌ موظف است در طراحی و اجرای کلیه دروس، به ویژه عربی، دینی و فارسی، تحقق اهداف فوق را پیگیری کند.
3.     وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است، به منظور تأمین نیروی انسانی لازم برای تحقق اهداف فوق، با همکاری دانشگاه فرهنگیان و سایر مراکز آموزش عالی واجد صلاحیت نسبت به طراحی و اجرای دوره­های آموزش عالی تربیت مربی، معلم، مدرس، کارشناس، مدیر و پژوهش گر آموزش عمومی قرآن در مقاطع کاردانی تا دکتری اقدام کند.
4.     کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور موظف است نسبت به طراحی و استقرار سازوکارهای لازم برای هماهنگی و نظارت بر تحقق اهداف فوق در برنامه­ های آموزش عمومی قرآن دستگاه­ ها و نهادهای مختلف کشور اقدام و گزارش سالانه اجرای این مصوبه را به شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کند.
5.     سازمان صدا و سیما مکلف است از طریق همه شبکه­ های صدا و سیما نسبت به ترویج و فرهنگ­ سازی مؤثر برای تحقق اهداف آموزش عمومی قرآن اقدام کند.